top of page

Az Amerikai Pit Bull Terrier

 

Bevezető:

 

Mottó: „A kutyák között is vannak születetten de generált, féleszű vagy eredendően aljas, rosszindulatú egyedek, azonban sokkal kevesebb, mint az emberek között."

(Axel Munthe)

 

Úgy érzem, némi magyarázattal kell szolgálnom a fejezetben szereplő képekkel kapcsolatban. Először azonban hadd nyugtassam meg azokat, akik már a cím olvasásakor megdermedtek, és gyorsan továbblapoztak: egyetlen képet fognak csak látni véres kutyaviadalokról. Olvassák nyugodtan végig a most következő néhány oldalt, és végül, ha magukban is, de mondjanak véleményt! Lehet, hogy nem válnak a fajta rajongóivá, de ha már önálló, tehát nem mások által diktált ál­láspontjuk lesz a témával kapcsolatban, részben elértem célomat. .

 

Sokszor hallottam, hogy magukat lelkes állatbarátnak tartó és akként reklámozó kutyatartók azt mondták: „Én minden faj­tájú kutyát szeretek, csak ezeket nem”. Véleményem szerint az ilyen korlátolt em­berek a saját kutyájukat sem szerethetik igazán, de hogy nyilatkozatuk tárgyát egy­általán nem ismerik, az egészen biztos. Vannak, akik bár sohasem kerültek kon­taktusba egyetlen ilyen kutyával sem, és minden ismeretük a bulvár- és szennylapok ..híradásaiból” származik, elítélően beszél­nek valamiről, amiről halvány fogalmuk sincs. Önök ne essenek ebbe a hibába!

 

Most azoknak tartozom „bocsánatkéréssel”, akik kimondottan hiányolják a kegyetlen képeket. Nos, fiúk, úgy gondolom, ti már láttatok éppen eleget, és pontosan miattatok tart ma itt az ügy: a kegyetlenség, az agresszió és az élet hiányának tisztelete motiválhatta és motiválja azokat, akik kutyáikat egymásnak uszítják a viadalokon, vagy mások megfélemlítésére az utcán randalíroznak ebeikkel. Meggyőződésem, hogy a pénz a harcoltatók esetében másodlagos tényező, s leginkább valamiféle perverzió kiélése okán verődnek össze alkalmanként. Az egyes emberre viszont sokkal veszélyesebbek azok a kutyák, akiket pusztán valamiféle erődemonstráció céljából tartanak, s „jó”, ha csak mindenféle képzés híján és nem kimondottan bevadítva viszik utcára őket - természetesen póráz és szájkosár nélkül.

 

A témára később még visszatérek, most azonban következzék végre a bemutatkozás. Az eddig megjelent ismertetőkkel szemben most nem egy „pit bull jó” jellegű írást olvashatnak, hanem éppen ellenkezőleg: igyekeztem olyan tárgyilagos maradni, amennyire az lehetséges. Mégis nehezen tudom eltitkolni az igazságtalanul üldözött és manipulált össztársadalmi gyűlölettel sújtott, higgyék el, valóban nagyszerű kutyák iránt érzett szeretetemet. A kutyát bíráló, gyűlölettől áthatott nyilatkozatok ugyanis sohasem említik a valódi veszélyforrást: azokat a kétlábú fenevadakat, akik kutyáikat agresszívvé „nevelték”. Meggyőződésem, melyet egyébként minden valódi szakember, kiképző, állatorvos megerősít, hogy a kutyák viselkedéséért csak és kizárólag tulajdonosuk és nem fajtabéli hovatartozásuk felelős.

 

Az eredet:

 

A bull típusú terrierek tengerentúli kép­viselői valamennyien ugyanannak a fo­lyamatnak köszönhetik kialakulásukat: az Angliából és Írországból származó ősi bulldogok, valamint „half and half’ ku­tyák Amerikába való megérkezésének, és annak, hogy ezek a négylábú gladiáto­rok a múlt század 70-es éveire addig so­sem látott népszerűségre emelték a via­dalok intézményét a tengerentúlon. De míg az előző oldalak főszereplőjét, a mókás kis Boston terriert rövid időn be­lül tetszetős külleme miatt kezdték el te­nyészteni. és csaknem kialakulásának pillanatában, azaz mintegy száztíz éve távol került ettől a vérgőzös közegtől, addig harcos rokonainak története - legalábbis egy ideig még továbbra is a küzdőtereken íródott.

 

A kezdeti években a legsikeresebb via­dorkutyákat továbbra is Angliából, staffordshire megyéből hozták be, mivel eze­ket mai generációk hosszú sora óta harc­ra tenyésztették. Az amerikai szerencsejátékok történetéről könyvet író Stephen Longstreet egy külön fejezetet szentelt munkájában a kutyaharcnak, és beszámol egy 1881-es  viadalról, ebben a küzde­lemben a leghíresebb harcosokkal ren­delkező „Cockney" Charlie Lloyd  „híres Pilot nevű kutyája küzdött a Louis Krieger  tulajdonát képező és nem kevés­bé jelentős győzelmekkel dicsekedő Cribbel.  Mindketten Angliából kerültek az USÁ-ba, és a leírások szerint a „half and half kutyák mintapéldányai voltak, s egyformán 14-15 kg-ot  nyomtak. A ko­rában jelentős társadalmi eseménynek számító „match" -re, melyet Louisville- ben rendeztek meg, messze földről érkez­tek a kíváncsi nézők. Az egy óra huszon­öt percig (!) tartó küzdelemben végül az egyébként is esélyesebbnek tartott Pilot lett a győztes.

 

Gazdája gyakran utazgatott Anglia, Ír­ország és az Államok között, sok híres kutyát importálva, amelyek aztán új ha­zájukban is jelentős sikereket értek el. Közülük is kiemelkednek a Paddy, Pat és Rafferty nevű kutyák, akik tenyésztésbe vonása meghatározó jelentőségű lépés volt a mai amerikai kutyák kialakulásá­ban. Wilfred T. Brandon, a Staffordshire Terrier Club of America első elnöke 1955-ben azt írta, hogy ha valaki egy hat generációra visszamenő pedigrét tanul­mányozna. biztosan megtalálná ezeket a híres angol kutyákat, vagy közvetlen leszármazottaikat az ősök között

 

Érdekesség: Jack London önéletrajzi ihletésű, a századfordulón játszódó „Fehér Agyar” című regényében beszámol egy alaszkai viadalról, melyen regényének hőse, a félig farkas eszkimó kutya küzd egy „bulldoggal” A harcosok külsejének részletes leírásából kiderül, hogy egy pit bullról lehetett szó, aki különben két vállra fekteti a nála jóval nagyobb kutyát.

 

Az amerikai viadorkutyák tenyésztése rövidesen önállósult az őshazá(k)étól, de a „half and half” kutyákat egymással, illetve a helyi, már korábban is harcra használt állománnyal - azaz többségében még a XVIII. században importált ősi bulldogokkal, vagyis a ma amerikai bulldogként ismert kutyákkal - továbbra is azért keresztezték folyamatosan, hogy minél erősebb és sikeresebb gladiátorokat „hozzanak létre”. Ennek köszönhetően számtalan vidékenként, sőt gyakran városonként eltérő változat alakult ki. Ezek a színükben és méretükben is jelentősen különböző kutyák rendkívül változatos neveken váltak ismertté, mégis mindegyik elnevezés utalt ezen ebek harci eredetére, illetve felhasználásukra: pit dog, yankee terrier, yankee bulldog, hogy csak néhányat említsek. Ezen kutyák esetében egyetlen tenyésztési cél létezett, s ez a viadalokra való alkalmasság, a küzdelmekben remélt jobb eredményesség volt. A tenyésztők által alkalmazott szelekció éppen ezért nem a tetszetős forma vagy egy szép és egyedi szín kialakítását szolgálta, hanem a végtelenségig kitartó, elpusztíthatatlan szervezet és a maximális harckészség elérését. Ezért csak a legsikeresebb, a legvéresebb viadalokat is túlélő egyedeket vonták tenyésztésbe, s ebből ered a mai leszármazottak tökéletes anatómiai felépítése.

 

A „jobb marad életben” elv tenyésztési gyakorlatban történő alkalmazása hama­rosan elindított egyfajta homogenizációt. Kiderült ugyanis, hogy a legnagyobb fi­zikai erőt a legnagyobb kitartással és für­geséggel egy bizonyos méretkategória testesíti meg, s ez a nagyjából 18 inch-es marmagasság a kb. 50 fontos testsúllyal párosulva. Ezek jóval meghaladják a ko­rai, még Angliából behozott „half and half’ kutyák méreteit, ezért nehezen hi­hető, hogy a mai kutyák egyszerűen az alig fele akkora angol staffordshire bull terrier amerikai változatai lennének. In­kább fogadható el az a vélemény, hogy a sokkal erősebb fej és csontozat, a na­gyobb méret a korábban Amerikába ke­rült régi típusú bulldogok további befo­lyásának eredménye: azaz a bulldog és terrier keverékekbe további bulldog-vér került! Valószínűleg ezért tartja magát mindmáig amerikai tenyésztők bizonyos köreiben (Stratton, Hammond) az a téves álláspont, hogy a mostani pit buli-állomány az ancient bulldogok legtisztább vérű utódaiból áll, s szó sem volt terrierekkel történő keresztezésekről. Ennek igazolá­sára hozzák fel a múlt század végén is­mert számtalan név közül a „fighting bulldog” vagy „pit bulldog” elnevezést.

 

Ezek az urak viszont nyilván nem hal­lottak még, vagy csak nem hajlandóak tu­domást venni az ősi bulldog egyenes ági örököséről, a sokkal régebben létező amerikai bulldogról! Az amerikai pit buli terrier - akárcsak az összes többi buli tí­pusú terrier - kialakulását leginkább be­folyásoló ős az ancient bulldog volt, de nem tagadhatja le a terrierek befolyását: ennek a „beütésnek** köszönheti ugyanis „túlélését**, fennmaradását a harci arénák közege által jelentett kegyetlen szelekcióban. A korábbi „half and halfoknál” jóval nagyobb, a küzdőknek addig sosem látott erőt adó ideális méretek alig néhány év alatt jellemzővé váltak a gladiátorkutyák esetében, de ennek ellenére még mindig számtalan típusuk létezett: elsősorban a fejforma területén jelentkeztek a legszembetűnőbb különbségek. Ha megnézzük néhány mai pit buli fényképét, láthatjuk, hogy a legjellemzőbb típuson túlmenően találkozhatunk egészen keskeny „vadászterrier-fejekkel”, vagy éppenséggel a bulldog-őst felelevenítő rövid orrú, kerek koponyájú egyedekkel is. Az új „fajta” gyorsan népszerűvé vált és egyre szélesebb körben terjedt el, de már korántsem csak a harci arénákban. Dolgoztak vidéki farmerek és vadászok mellett, őriztek gyártelepeket és raktára­kat is, ugyanakkor egyre többen társku­tyaként tartották őket, éppen nagyszerű természetük miatt. Kedvelőiknek egyre növekvő tábora mindent megtett azért, hogy a szélesebb közönséggel meg- és el­ismertesse az általa tartott, tenyésztett kutyákat. A fajta ezen rajongói megvetet­ték a viadalokat, és azon fáradoztak, hogy a gladiátorkutyáktól származó, de generációk óta munkára, kedvencnek te­nyésztett állományukat integrálják a fajtiszta kutyák kedvelőinek angol mintára létrehozott amerikai szervezetébe. Az AKC viszont ekkortájt, akárcsak Angliá­ban a BKC a staffordshire bullterrierről, hallani sem akart róluk: mivel az egyesü­let mélységesen elítélte a harcokat, nem­csak az e célra kitenyésztett kutyákat, de a már teljesen békés „foglalkozású” utó­daikat sem ismerte el. A tenyésztők azon­ban - kutyáik törzskönyvezése céljából - szükségét érezték egy klub keretein belül való működésnek, éppen ezért saját szer­vezetet hoztak létre: 1898-ban a Michigan állam-béli Detroitban Chauncy Ben­nett vezetésével életre hívták a United Kennel Clubot, és megkezdték ezen ku­tyák regisztrálását amerikai pit buli terri­er néven. Bennett a korábban elterjedt el­nevezések helyett olyat választott, amely utalt a fajta eredetére, származására, ugyanakkor világosan kifejezte európai rokonaival (angol bullterrier, staffordshi­re bullterrier) szembeni identitását.

 

A békés „változat” hívei mellett - no­ha a kutyaviadalok az USA legtöbb álla­mában 1878 óta tiltottak voltak - tovább­ra is akadtak olyanok, akik változatlanul harcra képezték állataikat. Ezek a tenyésztők az UKC-t puhányok gyüleke­zetének tartották, s Guy McCord vezeté­sével 1907-ben megalakították a saját egyesületüket American Dogbreeders Association (ADBA) néven. Az egyesület (amely hangzatos nevétől eltérően csak néhány fajtával foglalkozik) székhelye ma Utah állam fővárosában, Salt Laké City­ben van. Napjainkban a fajtával kapcso­latos legnagyobb félreértésre az ad okot, hogy a „kemény mag” már megalakulása pillanatában átvette a pit buli terrier nevet kutyái megjelölésére, kvázi ellopta azt! A két szervezet között már megalakulásuk pillanatában lényeges szemléletbeli kü­lönbség mutatkozott, s ez az általuk kiál­lított törzskönyveken a mai napig megfi­gyelhető: az ADBA ugyanis büszkén tün­teti fel pedigréin az ősök harci eredmé­nyeit, míg a korábban létrejött UKC a kezdetektől teljességgel elutasította a ku­tyák ilyen irányú tenyésztését és felhasz­nálását. Ez azonban ma már távolról sem azt jelenti, hogy minden ADBA-nyilván- tartott kutya gladiátoreb volna, sőt na­gyobb részben ma már ezek is munka- és társkutyák.

 

Szóval, hogy is van ez? Az amerikai pit

bull terrier nevet eredetileg egy a gladiá­torebekből békés célra kitenyésztett fajtá­ra találták ki? Igen, így igaz. A viadalok szervezői viszont annyira jónak találták ezt az UKC-elnevezést, hogy az „eredeti” - küllemében és méretében korántsem egységes - harci típust is ezzel ruházták fel. Az UKC egyébként a mai napig han­goztatja, hogy a viadorkutyák őstípusá­ból általuk munka- és társkutyaként kite­nyésztett fajta megjelölésére ők találták ki az APBT elnevezést, és a viadalok híveit összefogó ADBA csak „lenyúlta” azt, amivel rendkívül sokat ártott nekik és kutyáiknak. Szerintük a becsületes el­járás az lett volna a McCord-féle társaság részéről, ha más nevet — például a régeb­ben ismert tucatnyi közül - választottak volna saját viadorkutyáik megjelölésére. Ha ez, akkor így történik, ma az (UKC) pit bull terriert valós tulajdonságai alap­ján a többi munkakutya-fajtával egyenér­tékűként tarthatnánk számon, és az ADBA-regisztrálású - mondjuk - „yankee bulldog", vagy „american fighting nevétől rettegne a világ. Mivel azonban egyik szervezet sem mond le a pit bull név „használatáról”, ma gyakorlatilag egy kialakult fajtát és egy azzal rokon szár­mazású, fajtának nevezett heterogén ál­lományt illetünk ugyanazzal a névvel.

Stephen Longstreet.

Pilot.

BREEDER:  JOHN HOLDEN

OWNER:  CHARLIE LLOYD
SEX:   MALE
COLOR:  BRINDLE & WHITE
BIRTHDATE:  1878

Johannes Wilhelm "John" Krieger

Az alaunt: minden bulldogok őse.

Wilfred T. Brandon

Mint vérbeli amerikai fajta, az APBT mindkét változatában rövid időn belül hi­hetetlenül kedveltté vált hazájában, s kü­lönösen az I. világháború alatt örvendett nagy népszerűségnek: a háborús propa­ganda gépezet a lelkesítő plakátokon az amerikai katonákat gyakran szimbolizál­ta ezekkel a kutyákkal. A pit bullok népszerűsége a húszas évek­ben tovább nőtt, ugyanis a kor némafilm- jeinek burleszkhősei mellett gyakran sze­repeltek: ilyen volt például Harold Loyd híres órajelenete, de Rosco „Fatty” Ar-bucklenak is gyakorta voltak partnerei ezek a „színész-kutyák”. Kevesen tudják, hogy kezdetben a híres Tin Tint is évekig egy pit bull személyesítette meg a mozikban, s csak jóval utána jöttek a né­metjuhászok.

 

A fajta további sorsa azonban már ko­rántsem ilyen rózsás: noha ekkorra már az állomány nagyobb része jellemzően munka- és társkutya szerepet töltött be, az emberek többsége bestiának tartotta a pit bullt. Ennek okaként a viadoregyedek tevékenysége mellett melyet a társada­lom egyre kevésbé tolerált egy egyre inkább erősödő tendencia is megjelölhe­tő: a fajta ugyanis már akkor „tökéletes” választás volt azok számára, akik saját vélt vagy valós erejük demonstrálására egy csupa izom kutyával kívántak mutat­kozni. Akik abból a célból tartanak ku­tyát, hogy másokat megfélemlítsenek, ter­rorizáljanak vele, vajon miféle célokra, milyen módon végzik kutyájuk kiképzését?

 

Időzzünk el egy kicsit ennél a jelenség­nél, és ennek vizsgálatával próbáljuk meg­érteni a fajtával kapcsolatban mára kiala­kult helyzetet. Ha pit bullok meghatározó többségét nem viadalokra használják, mi­ért ilyen rossz a széles közvélemény ré­széről való megítélésük? Azért, mert ezek­ről a kutyákról kizárólag akkor hallha­tunk, ha valamilyen baj történt. Azokról is csak a tragédiák kapcsán szerzünk tu­domást, akik egzotikus nagymacskákat, medvéket és farkasokat, vagy éppen skor­piót, mérges kígyót tartanak otthonaik­ban. A média képviselői közül egészen a legutóbbi időkig soha senki sem akarta bemutatni a fajtát pozitív, VALÓDI olda­láról, mivel az nem növeli az adott TV- csatoma nézettségét vagy újság példány­számát. Csak a véres rémtörténetek, az ijesztő fenevadak érdekesek, eladhatóak, ezért néhányan nem átallották különböző meséket kitalálni a pit bullal kapcsolat­ban.

Az alábbiakban tekintsük át a készen kapott hírek és a tények viszonyát, majd értékeljük ki a megszerzett információkat.

Lehet, hogy furcsán hangzik, de soha­sem a viadalra tartott kutyák (melyek egyébként is csak az őszállomány tör­tekben kifejezhető százalékát teszik ki)

azok, amelyek emberre támadnak. Hogy miért? A válasz roppant egyszerű; ezeket az egyedeket sohasem képzik ember elle­ni támadásra! Hosszú hónapokig kizáró­lag arra trenírozzák őket, hogy a többi kutyát gyűlöljék. Ingerküszöbüket ebből a célból mesterségesen annyira leszorít­ják, hogy ha csak meglátnak egy másik ebet, azonnal megtámadják. Az ún. „csi­bészelés” elő sem kerül, mivel ha nem így lenne, hogyan választanák szét ezeket a kutyákat küzdelem közben? Érdekes ada­lék, hogy egy viadorkutya-telepről egy alkalommal egyszerűen elloptak több egyedet, mivel azok minden emberrel, az idegenekkel is teljesen barátságosan vi­selkedtek. Más a helyzet akkor, ha a pit bullt - vagy bármilyen fajtájú kutyát! - tulajdo­nosa mindenféle szakmai és morális al­kalmasság híján emberre való támadásra hergeli, magyarán vadítja az állatot. Eb­ben az esetben ugyanis a kutya valóban veszélyessé válhat, mivel ingerküszöb­ének átlépése néha pusztán az emberek látványa által, illetve bizonyos minden­napi szituációk alkalmával is bekövet­kezhet, és a kutya támad. Néha a legkö­zelebb állóra, saját gazdájára, ami véle­ményem szerint még a legszerencsésebb változat. Ezeket a kutyákat valószínűleg sohasem tanították engedelmességre, pél­dául a támadás parancsra történő befe­jezésére, és kész a tragédia: hiszen amit elkezdtek, azt be is fejezik.

 

(Folyt, köv.)

Sohasem szabad csupán ezeknek a — hála Istennek! - csak szórványos, a gaz­dák felelősségét mindenképpen felvető támadások, vagy éppen a véres viadalok alapján ítélkeznünk. Ezek csak az élet minden területén fellelhető hordalékai a dolgok valódi természetének: ne hagy­juk, hogy elhomályosítsák látásunkat és megtévesszenek bennünket! Ez azonban nem általánosan bevett gyakorlat, s egy­szerűbb gyűlölni valamit, mint az igazi oldaláról megismerni. Azokat a tulajdo­nosokat, kiképzőket és állatorvosokat pedig, akik ezeket a kutyákat aranyos, mókás házi kedvencnek, a valaha volt legjobb, legtürelmesebb pácienseknek és a legkönnyebben képezhető ebek egyikének nevezik, hülyének, komplett idiótának bélyegzik! Egyelőre hazánkban is ez a helyzet, azonban már mutatkoznak annak a kezdeményezésnek az első eredményei, amely az igazi kutyabarátok részéről arra irányulnak, hogy használati értékén, fantasztikus teljesítőképességén keresztül, azaz a valódi oldaláról mutassák be ezt a nagyszerű fajtát. (Lásd később, a sportágakat bemutató részben!)

 

A fajta leghitelesebb gondozója, az UKC - székhelye ma Kalamazoo városban (Michigen) van - már több évtizede remek kiállítások és munkaversenyek rendezésével bizonyítja, hogy ezek a kutyák minden más fajtával egyenértékű vagy azt túlszárnyaló teljesítményt képesek nyújtani. Ezt a mintát követve számos nyugat-európai országban is - ahol a viadalok tiltott voltuk ellenére sajnos szintén gyakoriak - nagyszabású versenyeket tartanak, s a nagyszámú nézőközönség részéről nyoma sincs semmiféle, a kiállítási kutyák ellen irányuló ellenszenvnek. Mindenki tudja ugyanis, s ezt a kétkedők könnyen megérthetik, hogy egy viadorebet messziről fel lehet ismerni nemcsak a külsérelmi nyomokról, hegekről, forradásokról, de más kutyákkal szembeni agresszív viselkedéséről is — s mint ilyenek, gazdájával együtt nincs helye ezeken a rendezvényeken! 

Érdekesség:

Egy, a pit bullok ügyét szívén viselő kiképző évekkel ezelőtt kimentett egy vesztes, gyakorlatilag halálra ítélt kutyát az egyik viadalról. Ezzel a felnőtt egyeddel foglalkozva egy hónap alatt elérte azt, hogy a kutya teljesen szocializált, fegyelmezett társá vált, akinek lényétől teljesen idegen mindenféle, más négylábú felé irányuló agresszió.

A kiállítási pit bullokkal foglalkozó UKC tenyésztői rendkívül fontosnak tart­ják, hogy egyedeiket megmérettessék mun­kaversenyeken is, s így bizonyítsák a fajta munkakutyaként is való létjogosultságát, használhatóságát. Deklarált célkitűzésük, hogy szigorú szelekcióval az elismert munkafajták képviselőivel egyenértékű használati és társkutyákat tenyésszenek, s akként népszerűsítsék a pit bull terriert.

Az utóbbi években Cheryl Larum szá­mít az USA első számú tenyésztőjének: Larurri Stormin’ Norman nevű kutyája

1994-ben nyűt osztályban Világ győztes címet nyert, majd két évvel később Nor­man fia, Marauder’s Meteor ismételte meg e diadalt. A koronát a sikersorozatra Larum’s Dynamit Dude tette fel, aki Győztes osztályban lett WCh. 1996-ban.

 

Ezek a páratlan sikerek mind a követke­zetes vonaltenyésztési program sikerét bi­zonyítják: kutyái nemcsak páratlan szép­ségű, tökéletes anatómiájú képviselői a fajtának, de nyugodt idegrendszerük, in­telligenciájuk folytán munka- és sportku­tyaként is remekül megállják a helyüket.

 

Tévedések és mítoszok:

 

Egészen bizonyos, hogy a kutyafajták közötti népszerűtlenségi versenyt toronymagasan e fejezet hőse nyeri, s egyetlen más fajtát sem kísérnek ilyen következetes makacssággal téveszmék, mint éppen őt. Azt tanácsolom, ne üljenek fel a bulvárlapok által terjesztett ostobaságoknak, hiszen az APBT oly régóta bizonyítja már, hogy nem pokolbéli szörnyeteg vagy gyilkos bestia: csak az önmagukban is veszélyes, aljas vagy dilettáns tulajdonosaik tehetik azzá. A fajta kiirtására vonatkozó megnyilatkozások is a nagyfokú tudatlanság és ostobaság gyümölcsei!

 

Hadd álljanak itt a leggyakrabban hangoztatott tévedésekre adott tudományosan megalapozott válaszok, melyek segíthetnek a fajtával kapcsolatos valós kép megalkotásában.

 

Tévedés: a pit bullok keverékek, korcsok, ilyen fajta nincs.

 

Tény:

a pit bull 1898 (UKC) óta bejegyzett és törzskönyvezett fajta. Valóban két különböző típusú kutya ~ az ősi bulldog és valamelyik/több vadászterrier - keresztezéséből született, de ugyanez elmondható az összes buli típusú terrierről, és más „összetevőkkel” ugyan, de a ma ismert csaknem négyszáz fajta jelentős hányadáról is.

 

Tévedés: a pit bullok „harci kutyák”.

 

Tény: minden országban, ahol e szégyen­letes gyakorlatot folytatják, csupán a pit bullok néhány száz fős csoportját képe­zik és használják viadalokra lelkiismeret­len emberek. Ez a szám az állomány csak törtekben kifejezhető százalékát teszi ki - néhány férges alma miatt azonban még nem dobjuk ki az egész termést! Noha e kutyák jelentős része a viadalok nélkül is kétségtelenül rossz kezekben van, a ve­lük - helyesebben gazdáikkal - szembeni fellépés hatósági utat kíván. A legtöbb pit bull családi kedvencként vagy munkaku­tyaként éli életét, s megfelelő neveléssel nagyszerű társai az embernek. A „harci­kutya” fogalmát különben a sajtó találta ki, ilyet a kynológia nem ismer, ellenben a következőket elmondhatjuk: az ókor­ban létezett a nagytestű ebek egy típusa, a rettegett hadikutyáké. A később össze­foglaló néven molosszusként ismertté vált állatok tulajdonképpen négylábú ka­tonák voltak, de képviselőik már a kezdet kezdetétől szerepeltek viadalokon is. Eze­ket az egyedeket viszont helyesen viador- ebeknek kell hívnunk. Ma azt az egyedet (!) nevezzük viadorkutyának, melyet fajtától, típustól függetlenül viadalra ké­peztek és használnak. Ugyanakkor el kell ismernünk, hogy páratlan fizikai felépítésénél fogva valóban a pit bull a legalkalmasabb alany erre a kegyetlen célra.


Tévedés: a pit bullok végletesen agresszívek.

 

Tény: Prof. Alfons Esteit etológus, az „American Temperament Test Society” megbízásából a 90-es évek elején elvégzett egy kísérletsorozatot, melyen több tucat fajta képviselői mellett - nyilvánvalóan nem a viadoregyedek, hanem a többségben lévő szocializált társ- és munkakutyák közül való - pit buli terrierek vettek részt. A teszt során vizsgálták az idegen kutyákkal és más állatokkal, valamint ismeretlen emberekkel szemben tanúsított viselkedés agresszió-fokát, valamint a váratlan helyzetekre való reagálásokat. A végeredmény: a többi fajta átlagos megfelelése 77%-os volt, míg hőseinkké több, mint 90%

 

Tévedés:

 a pit bullok „genetikailag eltorzított harci gépek ezért minden kutyára rátámadnak, idézet a hangzatos újsághírekből, az önjelölt szakértők nyilatkozataiból.

 

Tény:

 

 kétségtelen, hogy a pit bullok olyan fizikai adottságokkal születnek, melyek egyetlen más fajtáéhoz sem mérhetőek. Ehhez a fizikumhoz erős öntudat és magabiztosság is társul, amely révén nem partnerek a kutyák közötti szokásos erőfitogtatásokban (szőrborzolás, vicsorgás, a másik lökdösése, stb.), melyeket a négylábúak szinte minden séta alkalmával „eljátszanak” azonos nemű társaikkal. Ezek az egymás közötti sorrendet hivatottak eldönteni, s mindannyian megpróbálnak a hierarchia csúcsára kerülni: ez minden fajtájú kutya esetében természetes igény. Hőseink azonban már odahelyezték magukat, s mivel tisztában vannak erejükkel, nem tűrik, hogy elsőbbségüket a többi kutya megkérdőjelezze. Azonban a legtöbb kutya méret alapján ítéli meg ellenfelét, ezért úgy gondolják, hogy a kistestű pit is egy leendő „alattvaló”, s megpróbálják - akár képletesen, akár tettleg - maguk alá gyűrni őt. Később persze ráébrednek arra, mekkorát tévedtek... A fajta civil (tehát nem hivatásos viador) képviselői egyébként a nézeteltérés tisztázása után békésen megférnek a másik féllel, s jóval hamarabb -gyakorlatilag azonnal -megnyugszanak, mint a legtöbb kutya. Egészen más a helyzet, ha egy - bármilyen fajtájú - kutyát kölyökkorától kezdve a másik eb megtámadására hergelnek a különböző TV-műsorokból már ismert módon. Ez azonban nem a kutya, s végképp nem egy egész fajta hibája, hanem a degenerált tulajdonos bűne.

 

Tévedés: a pit buliból „eltűnt a megadásra vonatkozó gén”.

( A nagytudású dilettánsok másik kedvenc frázisa. )

 

Tény:

 

annyiban igaz, hogy ők sohasem adják meg magukat. Egyszerűen nem ismerik azt a dolgot, hogy „hátrafelé lépni”. Azonban egy szocializált pit buli már kiskorától kezdve elsajátítja, megtanulja ismerni ezt a viselkedésformát a másik kutya részéről. Tehát nem gének hordozzák (azaz veleszületett), hanem tanult magatartás formáról van szó, melyet a harcra képzett, hergelt állatokból egyedileg„radíroznak” ki.

 

Tévedés:

a pit bull harapja meg a legtöbb embert.

Tény: az USA-ban 1980 és 1990 között t számon tartott komoly, azaz maradandó sérülést eredményező harapásos esetek mindössze 1,89%-ért felelősek ezek a  kutyák. Biztosan meglepő, de ezzel csak  a 15-20. hely körül állnak a fajkutyák között! A néhány kilós társasági ebek ál­tal elkövetett cselekményeknek a tulajdo­nosok legtöbbször nem tulajdonítanak túlzott jelentőséget, vagy egyszerűen csak szégyellik jelenteni, így azok jó ré­sze nem is kerül regisztrálásra. Ezekkel a lappangó, és a keverékek által elkövetett harapásos esetekkel kiegészítve a statisztikában még ennél is kevésbé lenne „előkelő” a pit bullok helyezése.

Bármelyik állatorvost megkérdezhetjük, hogy mely kutyák jelentik számukra a legtöbb gondot: szinte mindegyikük a kistestű társasági ebeket jelöli meg, mint a legproblematikusabb egyedeket, ugyanakkor szeretettel szólnak a közvélemény által tévesen „harcikutyáknak” nevezett pácienseikről!

2004 National Brood Bitch
GRCH PR Horn Larum's Dynamite Daisy
(GRCH 'PR' Gaff's Stricks Smoken Gun x GRCH 'PR' Larum's Sizzlin Summer)
Owned by Cheryl Larum

Következő oldal.
  • Facebook
  • Instagram

Kövesd Facebook vagy instagram oldalunkat.

Ha tetszik az oldal, akkor kérlek oszd meg másokkal is.

Logo.png
bottom of page