top of page

A kutya szállítása.

 

 

 

 

 

 

 

Ha autóval utazik a család,érdemes gyakran megállni, akár 2 óránként, hogy a kutya átmozgathassa magát,hogy kicsit pihenjen. Az út előtt nem tanácsos etetni és itatni, nehogy rosszul legyen. Inkább az útra érdemes csomagolni egy kis vizet. Az autóban nem szükségszerű bezárva, például boxban utaztatni a kutyát, létezik már olyan hám,amely a biztonsági övhöz csatlakoztatható, de kényelmesen és biztonságosan berendezhető a csomagtér is a kedvencek számára például elválasztó ráccsal. Soha ne hagyjuk a kutyát az autóban bezárva, nyáron már 5 perc alatt hőgutát kaphat!
 
A kutya szállítására praktikus boxokat lehet venni. A boksz kiválasztásánál arra kell ügyelni, hogy a kutyakényelmesen fel tudjon benne állni és meg tudjon fordulni. Gyártanak fém, műanyag és textil boxokat. Érdemes megfontolni, hogy összecsukható, szétszerelhető boxot tudja-e praktikusan szállítani, elhelyezni, vagy inkább amasszív, szét nem szerelhető fajtát. A textil foglalja el talán a legkisebb helyet összecsukva, azonban a kutyák meg tudják tanulni, hogy nyílik. A műanyag könnyen tisztítható és általában szétszerelhető. A fém a legmasszívabb fajta, rendkívül strapabíró, viszont összecsukva is nagy helyet foglal el. A boxokhoz kapható szivacsbetét, amellyel kényelmessé tehetőek a kutyák számára. A boxot érdemes még otthon megismertetni az állattal, ugyanis ha már ott hozzászokik,idegen helyen is biztonságban fogja magát érezni benne.
 
Tömegközlekedési eszközökön, távolsági buszokon a kutyát pórázon és szájkosárral szabad csak szállítani és ajegyet kell számukra venni és az oltási papírokat be kell tudni mutatni.
 
A vonatokra különféle szabályok vonatkoznak, mindenképpen tájékozódjon, mielőtt útra kel. A legfontosabb szabályok, hogy kutya nem vihető be (vakvezető kutya kivételével) az 1.osztályú, az étkező-, illetve a pót- és helyjegyköteles vagy helyjegyköteles kocsikba. Egy utas legfeljebb két kutyát szállíthat vonaton, és fülkés kocsiba csak az ott ülő valamennyi utas beleegyezésével vihető be kutya. A 20 kg-nál nehezebb kutyák csak a peronon szállíthatók. A kutya gazdája köteles magávalvinni az egy évnél nem régebben kiállított veszettség elleni oltás igazolást a 3 hónaposnál idősebb kutyák esetében. A kutyák számára havibérlet vásárolható.(MÁV Start Zrt honlapja alapján).
 
 
 Forrás:  http://www.akutya.hu/cikkek/utazas/utazas_kutyaval
 
 

 Élő állatok szállítása a BKV járművein:
 
Élő állat a kézipoggyász méretét meg nem haladó, állatok szállítására alkalmas zárt szállítóeszközben díjmentesen szállítható, amely biztosítja, hogy az élő állat az utazás során nem szabadul ki, illetve az utasok ruházata, poggyásza vagy a jármű nem szennyeződik be.
 
Az előző bekezdésben foglaltaktól eltérően (ha az utas nem kézipoggyásznak megfelelő szállítóeszközben szállítja) a kutya zárt szállítóeszköz nélkül, szájkosárral és pórázon vezetve szállítható.
 

Az utasnak rendelkeznie kell a kutya oltási bizonyítványával és kérésre azt a szolgálatban lévő személyzetnek fel kell mutatnia.
 
A kutya utaztatásának viteldíja azonos az adott távolságra érvényes teljes árú menetdíj árával, a hév vonalain a vonaljegy, gyűjtőjegy, átszállójegy a vonal teljes hosszára érvényes. Kutyaszállításra 24 órás jegy, 72 órás jegy és hetijegy is használható. A kutya részére teljes árú havibérlet váltható. A bérletszelvényt általános bérletigazolványban kell használni, az arckép helyén " EB " felirattal, az általános bérletekre vonatkozó szabályok szerint.

A Budapest-bérletek és Budapest-jegyek MÁV-Start és Volánbusz járatokon kutyaszállításra való használatáról az adott szolgáltató rendelkezik. A rendőrségi szolgálati kutya és a megkülönböztető jelzéssel megjelölt segítő kutya (mozgáskorlátozottakat segítő, hangot jelző, rohamjelző, személyi segítő és vakvezető kutya) utaztatása díjtalan.
 
Kutya csak a járművek peronján szállítható, egy utas pedig csak egy kutyát szállíthat. Ennek figyelembe vételével (ha több utas is szállít kutyát) egy járművön (kocsinként) több kutya is szállítható, de perononként legfeljebb egy. Minden esetben a kutyát szállító utas(ok) felel(nek) azért, hogy az állatok egymást, illetve a többi utast ne zavarják vagy veszélyeztessék, a járműben kárt ne okozzanak.
 
Forrás: http://www.bkv.hu/hu/utazasi_feltetelek/utazasi_feltetelek

bottom of page