top of page

Testi fogyatékosság

 

 

 

 

 

 

 

A fogyatékos kutyákkal kapcsolatban egészen napjainkig az volt az általános vélemény, hogy a vak, süket vagy esetleg valamelyik végtagját elvesztett kutyát a leghelyesebb - és leghumánusabb - "örökre megszabadítani" szenvedéseitől. Mostanában azonban inkább azt tartjuk: fogyatékos kutya tulajdonképpen nem létezik! Bármi legyen a helyzet, az eb mindenképpen szeretné érteni az embert, szeretne kommunikálni vele. Ha az állatból hiányzik ez a két alapvető funkció - voltaképpen ilyen esetekben beszélhetünk fogyatékosságról. Természetesen megtörténhet, hogy valaki vak kölyökhöz jut, és a kiskutyából magányos, félénk felnőtt eb lesz, olyan állat, amelyiknek a vaksága állandó hátrányt, akadályt jelent.

 

Nos, ilyen esetekben sem reménytelen a dolog, ha megfelelően foglalkozunk a kutyával...

A fogyatékos (jelen esetben: a vak) ebet először is a "mindennapok hangjaihoz" kell hozzászoktatni. Az a legegyszerűbb, ha séta közben magnetofonnal vesszük az utcai forgalom zajait, és otthon a lejátszás időtartamát - és hangerejét! - fokozatosan növelve "visszapörgethetjük" azt a kutyának. Fokozatos szoktatás után halk magyarázat vagy megnyugtató simogatás kíséretében meg lehet kezdeni az utcai sétáltatást. Mindenképpen vigyázni kell azonban arra, hogy az ebet ne érjék kellemetlen meglepetések az utcán. Nem szabad elfelejteni, hogy a fogyatékos állat teljesen a gazdájára van utalva. A kiképzés során egyébként hamarosan kiderül majd, hogy - összehasonlítva az egészséges állatokkal - a vak kutya több vezényszóra szorul, de többet is jegyez meg.

Falusi környezetben a pórázt fel kell cserélni hosszabb kötéllel, és meg kell engedni a kutyának, hogy megismerkedjen a rendelkezésre álló mozgástérrel. Egy-egy bokor, földhányás, gödör, árok, illetve fa segít behatárolni számára azt a területet, amelyet nem hagyhat el. Arra is ügyeljünk, hogy a lakásban ne mozdítsunk el semmit a megszokott helyéről. Minden bútortologatás ugyanis önmagában veszélyes lehet egy vak kutya számára. Ha pedig a család költözik, előtte már 5-6 hónappal korábban célszerű elvinni néhányszor az ebet az új lakhelyre és annak közelébe, hogy elkerüljük a későbbi baleseteket, illetve stresszhelyzeteket.

A süket kutyának kézmozdulatokkal adhat utasításokat a gazdája. A vezényszavakat taglejtésekkel, mozdulatokkal helyettesíthetjük. A "pfuj!" vezényszó helyett például dörzsöljük össze két kezünk mutatóujjait, mégpedig valahogy úgy, ahogy a gyerekek csúfolódnak. A "szabad" vezényszó: felfelé tartott mutatóujjunkkal köröket rajzolunk. Természetesen minden csak akkor használható, ha a kutya éppen figyel ránk. Ha mással van elfoglalva, dobbantsunk erőset a lábunkkal. Az állat megérzi a földben terjedő rezgéshullámokat, és felénk fordul.

Amennyiben sötétedés után sétáltatjuk süket kutyánkat, zseblámpát feltétlenül vigyünk magunkkal. Ha ebünk elkószál, a lámpa felvillantásával egyértelműen jelezhetjük, hogy viszsza kell térnie hozzánk. A süket kutya számára egyébként az utca a legveszedelmesebb hely! Rá kell tehát szoktatni, hogy minden utcai átkelés előtt - pontosabban: minden járdáról való lelépés előtt - leüljön. Ehhez kérjük egy ismerősünk segítségét, aki, mielőtt a kutya lelépne a járdáról, dobjon oda egy vízzel teli nejlonzacskót, mégpedig úgy, hogy az közvetlenül az állat mellett "robbanjon".

Végül is nyugodtan tarthatunk akár vak, akár süket kutyát - ugyanolyan intelligens, tanulékony és főleg hűséges lesz, mint egészséges társai. Oktatásához természetesen nagy-nagy türelemre, szeretetre és tapintatra van szükség.

A végtagjukat elvesztett kutyák általában megdöbbentően gyorsan alkalmazkodnak új helyzetükhöz, de kiképzésük folyamán mindenképpen vegyük figyelembe fogyatékosságaikat. Az ilyen állat ugyanis nem követ majd olyan parancsot, amelynek végrehajtása fájdalmat okoz neki, vagy valamilyen bizonytalan helyzethez vezet. Mindazonáltal nem szabad kényeztetni a nyomorék kutyát, a feladatokat oldja meg egyedül, még akkor is, ha azok némi nehézségekbe ütköznek. Sajátos módon azok az ebek, amelyek például elvesztették két mellső vagy hátulsó lábukat, a kezdeti "pánik" és ügyetlenkedés után fantasztikus gyorsasággal hozzászoknak új helyzetükhöz...

 

bottom of page