top of page

 A bolha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sok kellemetlenséget okoznak kedvenceinknek vérszívásukkal a bolhák, nem is beszélve a bolhanyálban lévő hapténre kialakuló allergiáról. A kutya-, de főleg macskabolha emberből is képes vért szívni és vírusok, baktériumok, féregpeték mechanikus terjesztői is lehetnek. Ezektől óvhatjuk meg őket és magunkat a rendszeres bolhátlanítással spray (Frontline, Defendog, Kadox, Bolfo), tabletta és injekció (Program), nyakörv (Kiltix, Bolfo) és talán a legpraktikusabb nyakra rakható cseppek -ún. spot on- (Frontline, Advantage, Exspot, Tiguvon) formájában. Számos készítmény ezek közül kullancs ellen is hatásos.

 

A kutyán és a macskán csak ivarérett bolhák találhatók. Ezek az állaton maradnak életük végéig, vagy amíg el nem távolítjuk őket onnan.

 

A bolhák az ízeltlábúak, ezen belül a rovarok közé tartozó, szárnyatlan, oldalról lapított testű élősködők. A kifejlett állapotban mintegy 2-4 mm testhosszt elérő, barna vagy fekete színű élősködő harmadik pár lába a hosszú, rendkívüli teljesítményre képes ugróláb. A kullancsokkal ellentétben, amelyek valamennyi mozgásra képes fejlődési stádiuma vért szív az áldozatokon, a bolháknak csak a kifejlett alakja élősködik

 

Egy szúró-szívó szájszervvel felfegyverzett, kifejlett bolha mohó vérszívó, naponta akár 13 mikroliter vért is kiszivattyúzhat az áldozatból, ami a kicsiny méretéhez viszonyítva tekintélyes adagnak számít.

 

A bolhák emésztése pazarló, az ürülékük rosszul emésztett vérből áll, így a darált mákhoz hasonló, fekete bolhaürüléket megnedvesített itatós papírra helyezve a hemoglobin kioldódása miatt látványos, piros elszíneződés jelenik meg a nedves itatóspapíron az ürülék körül. Ez az egyszerű bizonyítási eljárás segít abban az esetben, ha a bolhafésű az állat szőréből bolhát nem, csak bolhaürüléket emelt ki.

 

A lárva a kutya környezetében fellelt szerves törmeléket, hámsejteket, bolhaürüléket fogyasztja. A bolhák fejlődésmenetében pete-lárva-báb-kifejlett bolha (imágó) fejlődési stádiumok követik egymást.

 

A bolhák szaporodásának dimenziói megnehezítik az ellenük való védekezést. A kifejlett nőstény bolha az áldozatára feljutva 30 percen belül már vért szív és ezt követően mintegy 48 órával már párosodik. Egyetlen nőstény bolha akár napi 50 petét is rakhat, élete folyamán mintegy 2000 petét rak. de az 50 pete/ nap átlagot két hónapon át megszakítás nélkül képes tartani. Az állatok szőrére lerakott, mintegy 0,5 mm nagyságú, sárgásfehér, ovális peték lehullanak a környezetbe, ahol kedvező körülmények között néhány napon belül 3-4 mm hosszú lárvák alakulnak ki belőlük. A bolhalárvák a fényt kerülve elrejtőznek a padló repedéseiben, a bútorok kárpitja és a szőnyegek alatt. A bebábozódott lárvákból kelnek ki a kifejlett bolhák. Néhány kifejlett bolha rövid időn belül fejlődési alakok tömegével képes a lakásunkat elárasztani, ha egyszer bejutottak a kedvenc állatainkon utazva.

 

A petékből kikelő lárvák bortörmelékkel, bolhaürülékkel táplálkoznak. Táplálkozásuk során galandféreg-petéket is felvehetnek.

 

A lárvák bebábozódnak és a bábban kifejlett bolhává fejlődnek. A kutya, a macska, illetve a tulajdonos testmelege hatására kiszabadulnak a bábból, és a gazdaállaton landolnak. Ezzel újra indul a szaporodási ciklusuk. Számukra kedvező körülmények között ez 12 napot igényel.

 

A kutyákon előforduló fajok (macskákon is):

 

Emberi bolha (Pulex irritans), sün bolha (Archaeopsylla erinacei) patkánybolha : kutyabolha (Ctenocephalides canis), macskabolha (Ctenocephalides felis felis)

 Ezen kívül kedvenceink más háziállatok és a vadon élő rágcsálók bolháit is magukra szedhetik.

 A bolhafertőzöttség tünetei:

 Gyakori hirtelen kiváltott vakaródzás, szőrhullás.

 A bolhafertőzöttség által okozott problémák:

 Általános problémák:

 idegesítik és zavarják a kutyát és a macskát, így viselkedésbeli problémát okoznak.

A tulajdonost is megcsíphetik, illetve fejlődési alakjaik emberen allergiát válthatnak ki.

 Specifikus tünetek:

 Viszketést és bőrgyulladás.

Másodlagos bőrbetegségek (ráfertőződés).

Galandférgek köztigazdái lehetnek.

 

Mit tehetünk a bolha ellen?

 

Az állat és környezetének tisztán tartása.

Gyakori más állatokkal való kontaktus, illetve kóborlás esetén tartós szerekkel rendszeres kezelés.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Készítmény                              Bolha elleni hatás                                  Kullancs elleni hatás 

  • Advantage cseppek                           4 hét                                                             -

  • Bolfo nyakörv                                4-5 hónap                                                     10 hét

  • Bolfo spray                                        2 hét                                                          2 hét

  • Exspot cseppek                                  4 hét                                                        4 hét

  • Frontline cseppek                            2-3 hónap                                                   1 hónap

  • Frontline spray                                2-3 hónap                                                    1 hónap

  • Kadox spray                                       4 hét                                                            -

  • Kawu nyakörv                                       -                                                             4 hónap

  • Kiltix nyakörv                                    7 hónap                                                      7 hónap

  • Preventic nyakörv                                   -                                                           4 hónap

  • Program injekció                               1 hónap                                                          -

  • Program szuszpenzió                         1 hónap                                                        -

  • Program tabletta                               1 hónap                                                          -

  • Tiguvon cseppek                                 4 hét 

 

bottom of page