top of page

Fog és szájüreg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nagyon gyakoriak, főleg kölyköknél, a fogak, a szájüreg, a nyelv és a pofa sérülései. Részben szertelen játékukkal, rágcsálásukkal okozhatnak bajt, de néha a felnőtt kutyák is túllőnek a célon figyelmeztető, fegyelmező gesztusaikkal. A nem megfelelő tartás is vezethet sérüléshez: ha sokáig egyedül van a kutya, vagy bezárják, láncra kötik, menekülési kényszere miatt vas, fém, beton vagy kő rágásával tehet kárt magában.
 
Időzített bomba a kutya szájában?!
 
Hogyan ellenőrizzük a kutya fogát?

 
Legegyszerűbb már kölyökkorban hozzászoktatni a kutyát, hogy a gazdi megnézhesse a kutyus fülét, szemét, lábát és a fogát! Az ellenőrzést havonta egyszer végezzük el: emeljük fel finoman a pofát, nincs-e elszíneződés a fogakon, nem eltérő-e egyiknek-másiknak a hossza a másik oldali „párhoz" viszonyítva. A kevésbé kezes jószágot ásítás közben is megfigyelhetjük.
 
A fogakon kívül nézzünk rá az ínyre is, nincs-e rajta duzzanat, nem vörös-e túlzottan, nem látszanak-e ki a fogak gyökerei. Lihegéskor a nyelvet is megfigyelhetjük. Sajnos a száj daganatos megbetegedései nem ritkák, de a nyelven, ínyen lévő duzzanatot könnyen észrevehetjük magunk is.
 
 
Fogászati beavatkozások árai (Tartalmazzák a szükséges bódítás árát, ami a kutya testsúlyától is függ, 1000–6 000 Ft)

 
Foghúzás, tejfog  4000–10 000 Ft
 
Foghúzás, maradandó fog 4000–15 000 Ft
 
Fogkő-eltávolítás, mechanikus 3000–8000 Ft
 
Fogkő-eltávolítás, ultrahangos 7000–15 000 Ft
 
Fogtömés 10 000–15 000 Ft
 
Gyökérkezelés 16 500–19 000 Ft
Az árak tájékoztató jellegűek
 
Mikor forduljunk orvoshoz?

 
Minden olyan esetben érdemes a kutyát a fog- és szájbetegségek specialistájához elvinnünk, amikor hirtelen megváltozik az állat evési szokása, kellemetlenül bűzössé válik a lehelete. A büdös szájszag kutyáknál is a fogászati és szájüregi betegség jele, semmiképpen sem a kutyával járó „normális" jelenség.

 
Mivel előzhetők meg a fogbetegségek?

 
A kölyökkori és felnőttkori optimális táplálás, a helyes tartás, szocializáció, a megfelelő játékok, a nem túl korai munkába vétel mind-mind segíthet. Az etetés és a jutalomfalat kapcsán is a legjobb tanács: kerüljük a túlzásokat. Nem túl kemény és nem túl sok csont, kifejezetten kutyák számára készített jutalomfalat nem túlzó mértékben nem árthat.
 

Mi a természetes módja a fogtisztulásnak?
 
A legjobb fogtisztítás maga a rágás! Régen kutyáink vadászattal szerezték meg táplálékukat. Az így elejtett állatot aztán csak intenzív rágással tudták elfogyasztani, szőröstül-bőröstül, ezzel a fogaik tisztultak. Manapság a civilizáció a kutyákat is elérte. Kényelmesen tarthatók táppal és különféle konzervekkel. Ezek a takarmányok azonban már nem tudják betölteni a fogtisztító szerepét, mivel intenzív rágást nem igényelnek.
 
Megoldást jelenthetnek az üzletekben kapható préselt bőrből készült műcsontok, szárított, füstölt fül, gége, bikacsök és egyéb fogtisztítók. Heti 2-3 alkalommal ezek már helyettesíthetik a természetes vadászatban meglévő intenzív rágást, így segítenek a fogmedergyulladások, fogkövesség megelőzésében.
 

Jó a csont a kutyának?
 
A kutya hús- és nem csontevő. A csont elenyésző tápértékű, gyakran okoz bélelzáródást és sérüléseket. A habzsoló kutya gyakran egészben nyeli le a nagyobb darabokat, ami veszélyes is lehet számára. Ráadásul vannak csontok, amelyek olyan kemények, hogy rendszeres fogyasztásukkal szép lassan lekopik a nagy rágófogak felszíne, megnyílik a fog belső ürege, ami elfertőződve tályogok kialakulásához vezet. Csak mértékkel ajánljuk tehát a csontot, s kutyusunk csak nála méretben kisebb állat csontját fogyassza.
 

A játékok is lehetnek veszélyesek?
 
Nagyon sok olyan játék létezik, ami károkat okozhat. Talán a labdákat lehetne kiemelni ezek közül, főleg a teniszlabdát. A jól apportozó lelkes kutya öröme gazdijának. Az ilyen szorgos, lasztis kutyák között viszont igen gyakran találhatunk beteg fogút. Nem is a labda, hanem a nyálas labdára tapadó homok a probléma. Ez olyan kemény smirgliként viselkedik, hogy tövig is le tudja koptatni a kutyus legnagyobb fogait is, amelyek így fertőzés kapui lehetnek, és komoly betegségeket idézhetnek elő. A megoldás, hogy ha nem tudjuk kerülni a homokos helyeket, akkor a sima felszínű labda helyett enyhén rücsköset vagy süniset dobáljunk játékként, amire kevesebb homok tapad, kevésbé dörzsöl.
 

Időzített bomba a kutya szájában
 
Vannak fajtára jellemző problémák?

 
Igen, vannak fajták, sőt még vérvonalak is, amelyek hajlamosabbak például a fogkövességre. Általánosan elmondható, hogy az 5 kg testsúly alatti kutyák jóval hajlamosabbak a fogkövesedésre, a fogak elvesztésére, és a szájuk gyakran elviselhetetlenül büdössé válhat a baktériumok jelenléte miatt. Ezeknél a fajtáknál feltétlenül ajánlott az évenkénti fogorvosi ellenőrzés.
 
 

Néhány rendelő, ahol fogászati ellátást kérhetünk
 
Novavet állatorvosi rendelő: Budapest XV. kerület, Rákos út 62.
 
Mancsok állatorvosi rendelő: Budapest IV. kerület, Chinoin u. 4.
 
Erzsébeti állatorvosi rendelő: Budapest II. kerület, Pozsony utca 41.
 
Vezér állatorvosi központ: Szeged, Hétvezér u. 7-9.
 
Belvárosi állatorvosi rendelő: Debrecen, Hatvan utca 59.
 
Kisállatklinika: Székesfehérvár, Fűtőház u. 1.
 
A fogváltás igényel külön odafigyelést?

 

 

 

 

 

 

 


 
Sajnos a kölykök nagyon szeretnek huzakodósat játszani, és azután ebbe minden erejüket bele is adják! Gondoljuk csak el, hogy egy 5-6 hónapos kutyának alig nőttek ki még a maradó fogai, a gyökér még ki sem fejlődött teljesen, és máris olyan erő hat rájuk, ami kifele húzza a fogívről. A fiatal állat fogai még nagyon sérülékenyek, a húzós játék során a fogakra olyan erők hathatnak, amelyek következtében azok elmozdulhatnak a helyükről, és végül is egy rossz záródást okoznak, ami a felnőttkorban már alapja lehet egy fogtörésnek. Csak mértékkel játsszunk ilyet, és rövid húzás után engedjünk az erőből.
 
A maguktól kieső tejfogak miatt nem kell aggódnunk, lenyelésük sem okozhat semmilyen károsodást. Figyelni különösen a kis testű kutyusokra kell, akik hajlamosak arra, hogy nehezen váltsák le a fogaikat, és így gyakran a tejfogak és maradó fogak több sorban szoronganak, miközben a pici állat szájában alig férnek el a maradók magukban is. Az ilyen valóságos kis „cápák" felesleges tejfogait legkésőbb 7 hónapos korban el kell távolíttatni, hogy ne rontsák a maradó fogak helyzetét. Később a bennmaradó tejfogak fájdalmas fogmedergyulladás kiindulópontjai lehetnek.
 

Kell fogszabályozó egy kutyának?
 
Ha a kutyák fogszabályozása szóba kerül, sok esetben a viccelődés az első reakció. De mint az embereknél is, egy rossz helyen lévő fog kihat a környezetére, sérülések okozója lehet, hajlamosít a fogmederbetegségekre. Két lehetőség van, vagy eltávolítjuk, vagy picit jobb helyre szabályozzuk. Nem kérdés, hogy ha én kutya lennék, nem a foghúzást választanám...
 
Félreértések elkerülése végett az állkapocs rendellenes állását, a harapási hibákat (előre-, illetve hátraharapás) fogszabályozással nem, csak műtéti úton lehet korrigálni. Szabályozni csak az egyes fogakat szabályozzuk, nem a harapási eltéréseket.
 

Milyen betegségekre van ma gyógymód?
 
Speciálisan felszerelt rendelőnkben minden olyan fogászati kezelést meg tudunk oldani, amit embereken is végeznek: a fogkő-eltávolítást modern, ultrahangos készülékkel, gyógyszeres ínytasaköblítést, ínykezelést, ínyplasztikát, mozgó fogak sínezését, balesetes fogak ellátását, gyökerestül kitört fogak „visszaültetését", szájsebészeti ellátást, daganatok eltávolítását, foghúzást, mind a bennmaradó felesleges tejfogakét, mind a menthetetlen fertőzött maradandó fogakét.
 
Végzünk fogtömést lézer segítségével, amely segít a fertőzött fogbél kitisztításánál, koronát készítünk munka- és kiállítási kutyáknak, implantálunk elveszített fogakat, speciális aprólékos digitális fogászati röntgenfelvételt készítünk, ezzel már kölyökkorban megállapítható a maradandó fogak sz.áma, és legvégül a rosszul álló fogak megmentéséért fogszabályozást is végzünk.

 
Mivel jár a fogkő-eltávolítás?
 
Az ultrahangos fogtisztítást és antibakteriális ínytasakkezelést enyhe kábításban végezzük, hogy minél kevesebb kellemetlenséget okozzunk az állatnak. Sajnos a már előrehaladott állapotú, fogkövesedésre hajlamos kiskutya évenkénti tisztítást igényel, mert gyakori, hogy a betegség visszatér. A fogkő-eltávolítás azonban rendkívül fontos, mivel súlyos melegágya a bakteriális megbetegedéseknek, azonkívül a nagyon előrehaladott, bűzös esetek veszélyforrások a gazdi számára is, ha közeli szoros kapcsolatban van kutyusával (torokgyulladás, egyéb légúti megbetegedések).
 
Ezenkívül a fogkő kilazítja a fogakat, és előrehaladott esetekben olyan elhalásokat okoz a kutya állkapcsában, hogy az életét is veszélyeztetheti. A gondos évenkénti kezelésekkel lehetőség van a kutyának egy jobb minőségű életet nyújtani és a szövődményeket elkerülni.

bottom of page