Parazitás fertőzések 4
Kullancscsípés
Okozó: kullancsfajok. Tünetek: a csípés helye rendszerint vörösés duzzadt. A kullancs szemmel észlelhető. Védekezés: rovarirtó használata,a kullancs eltávolítása.
Kullancs
A kullancs vérszívó, ízelt lábú élősködő. Mindenféle emlősön: őzön, juhon, szarvason, lovon és kutyán, sőt még az emberen is előfordulhat. Hazánkban szinte mindenütt megtalálható: tavasszal és ősszel különösen sok van belőle az erdők aljnövényzetén, bokros szélein.
A hím kullancs kb. 1-2 mm hosszú, barnásfekete, a nőstény pedig 2-4 mm nagyságú, sárgás színű. Ha teleszívja magát, akár 1 cm-re is megnőhet. A legaktívabb reggeli órákban, a déli napsütést nem kedveli. Vérrel teleszívott állapotban legurul áldozatáról, és kb. 1 hónap leforgása alatt mintegy 3000 petét rak, amelyekből 7-8 hónap alatt kelnek ki a lárvák.
Az állatra vagy emberre felkapaszkodott kullancs csak néhány óra múlva kezd tevékenykedni, azaz vért szívni, amikor alkalmas helyet talál a bőrön. Csípése többnyire teljesen fájdalmatlan, észrevétlen. A vérrel teleszívott kullancs könnyen szemölcsnek nézhető.
Kullancseltávolítás csipesszel
A kutyába általában olyan kevés kullancs kerül, hogy a legegyszerűbb kézzel eltávolítani őket. Hüvelyk- és mutatóujjunkkal megfogjuk a kullancsot, mégpedig a legközelebb ahhoz a részhez, ahol a "szája" beilleszkedett a kutya bőrébe, és határozott, de óvatos mozdulattal kihúzzuk. Nem kell csavargatni: ha jól csináljuk a műveletet és optimális időben fedeztük fel az élősdit, könnyedén egészben eltávolíthatjuk. Amennyiben a szájrésze mégis a kutya bőrében marad, akkor se aggódjunk. Soha nem nő ki újra, és csak ritkán fordul elő, hogy a helye elfertőződik. A kullancscsípés helye rendszerint vörös és duzzadt, ez azonban egy-két hét alatt elmúlik. Lehetőleg ne égessük ki a kullancsot gyufával, és ne használjunk petróleumot, benzint vagy egyéb benzinszármazékot sem. Ha valamilyen segédszerre van szükségünk, akkor kerítsünk elő egy kis rovarölő szert, alkoholt, étert, esetleg acetont, de csak a kullancsra szorítsuk rá, nem pedig a körülötte lévő bőrre vagy szőrzetre.
Aki kutyájában sok kullancsot talál vagy különösen fertőzött helyen lakik, használjon rendszeresen rovarirtót. Azt ugyan nem lehet megakadályozni, hogy a kullancs a kutyába menjen, de hatásos rovarirtó szerrel 4-5 nap alatt elpusztíthatjuk ezeket a kellemetlen élősdieket. Az elölt kullancsok egyébként célszerű néhány óráig a bőrben hagyni, amíg a gyulladás meglazítja, és csak azután emeljük ki.
A kullancs által terjesztett, emberi agyhártyagyulladást okozó vírus a kutyára nem fertőző, ugyanakkor különféle vírusos, baktériumos vagy parazitás betegséget hordozhat. Egyes földrajzi területeken például egy bizonyos kullancsfaj olyan mikroorganizmusokat adhat át a kutyának, amelyek betegséget okozhatnak. Ezért jelenlétét soha nem szabad figyelmen kívül hagyni. Védekezni ellene persze szinte lehetetlenség, illetve legfeljebb annyit tehetünk, hogy meleg, nyári napokon nem visszük a kutyát az erdőbe, mert esetleg rövid időn belül tele lesz kullanccsal.
Légycsípés
Tünetek: a csípés helye megduzzad, gyulladásba jöhet. Védekezés: higiénia, fertőtlenítés. A szeméttároló helyek gondos lefedése.
A legyek peték útján szaporodnak. A petéből lárvák, úgynevezett nyüvek fejlődnek ki, ezekből báb lesz, majd légy. A leggyakoribb légyfajok: a házi légy, a szuronyos légy, valamint a bögöly.
A házi légy nem szív vért. Csupán nyalogatja a táplálékot. Táplálékkeresés közben a kutyára is rászáll, mászkál az állaton, nyugtalanítja. Egyes élősködőket és különféle baktériumokat, vírusokat is terjeszthet.
A szuronyos légy vért szív, fertőző betegségeket terjeszt. Tanyasi istállókban főleg nyár végén és ősszel jelentkezik tömegesen. Hasonlít a házi légyre, de teste valamivel vaskosabb, pihenés közben szárnyait jobban széttárja. A függőleges falon fejjel lefelé néz. Fejlődése a házi legyéhez hasonlóan állati trágyában történik, ideje 16-40 nap. Gyakran molesztálja a kennelben élő kutyákat, különösen azok füleit. A szúrás helyén, a fül hegyén véres, savós gyulladás keletkezik. A szőr is gyakran kihullik.
A böglyök közé számos faj tartozik, a legnagyobb a marhabögöly. Csak nőstények szívnak vért, a hímek növényi nedvekkel táplálkoznak. Csípésük fájdalmas, a szívás helye megduzzad, s vér serked ki a helyén, amely más legyeket is odacsalogathat.
Ahol sok a légy, ott sok a szemét és a trágya is. Nem üres szólam, hogy a legyek ellen a legjobb védekezés a tisztaság. A kennelek, kifutók naponkénti rendszeres takarításával, időnkénti fertőtlenítésével, a bélsár megsemmisítésével, a szeméttároló helyek lefedésével és a szemét rendszeres elhordásával védekezhetünk a legradikálisabban a kellemetlen legyek ellen.
Szúnyogcsípés
Tünetek: a bőr megduzzad, gyakran hólyagok, kelések képződnek. Védekezés: irtás, riasztószerek alkalmazása.
A szúnyogok hada az esti órákban indul vérszívó körútra. A kennelben tartott kutyákat nagy rajokban támadják meg. Szúrásuk nyomán a bőr megduzzad, gyakran hólyagok, kelések képződnek. Csípés közben toxikus anyagot juttatnak a szúrási csatornába, ez csak fokozza a szúrás "mechanikai kellemetlenségét". Az igazi szúnyogok valamennyi faja a vízben tenyészik, és csak a nőstények a vérszívók. A hímek növények édes nedveit fogyasztják. A szúnyogok ellen sokféle védekezési módszert kidolgoztak már: a legfontosabb ezek közül a tenyészhelyek megszüntetése vízrendezéssel (lecsapolás, feltöltés), a vegyszeres kezelés, a szúnyogirtás a külső növényzet és a belső falfelületek kezelésével, továbbá a szúnyogháló és a különböző riasztószerek alkalmazása.
A kontakt mérgek felfedezése után egy darabig úgy tűnt, hogy a legyekkel és a szúnyogokkal kapcsolatos kellemetlenségektől megszabadulhatunk. Sajnos csakhamar kialakultak a kontakt mérgekkel szemben rezisztens törzsek, amelyek fittyet hánytak a DDT-re és a HCH-ra. A legyek és a szúnyogok ellen viszonylag jó eredményt érthetünk el a 2-3%-os ditrifonos oldattal történő permetezéssel, de a legfontosabb rendszabály itt a kennelek és a kutyák állandó tisztán tartása.