top of page

Az emésztőszerv rendszer betegségei

 

 

 

 

 

Az emésztőszervrendszer megbetegedése esetén a három legjellemzőbb tünet a hányás, a hasmenés, vagy éppen a bélsárürítés hiánya. Fontos tudni, hogy heveny vagy idült megbetegedéssel állunk e szemben, illetve el kell dönteni, hogy önállóan az emésztőcső betegedett-e meg vagy egyéb más szervrendszer megbetegedése is fennáll. Bizonyos kórképek azonnali, sürgős beavatkozást igényelnek (pl. bélelzáródás), míg az enyhébb esetek pár napos diéta után gyógyulnak. Főként az idült hasmenéssel járó megbetegedések esetén a pontos diagnózis felállítása csak több kiegészítő vizsgálat után lehetséges.

 

Gyomorcsavarodás.

 

A gyomorcsavarodás elsősorban nagy testű, mély mellkasú kutyákban kialakuló kórforma, mely azonnali diagnózis és műtéti ellátás nélkül gyakran halálos kimenetelű. Kialakulásában szerepet játszik a nagy mennyiségű táplálék hirtelen elfogyasztása, evés utáni intenzív mozgás, a gyomor kitágulása, a gyomortartalom gázosodása. A gyomorcsavarodásos beteg nagyon rosszul van, nyálzik, a hasa fáj és a bal oldala kitágult, légzése

felületes, pulzusa szapora és gyenge. A terápia első lépéseként sokktalanítani kell a beteget és a gyomorban lévő nagy mennyiségű gázt le kell engedni. Ezután kerülhet sor a műtétre, melynek során a gyomrot eredeti helyzetében fixálják. Hosszan fennálló, vagy nagyfokú csavarodás esetén szükséges lehet a lép és a gyomorfal egy részének eltávolítása is.

 

 

Bélelzáródás (ileus).

 

Bélelzáródásról beszélünk, ha a béltartalom továbbhaladása valamilyen ok miatt megszűnik. Ekkor az érintett bélszakasz vérellátása zavart szenved, vagy teljesen meg is szűnik, a bélből toxikus anyagok jutnak a keringésbe, a kialakuló hányás miatt a beteg vízháztartása felborul. Mindezen okok súlyos életveszélyes állapothoz vezetnek. Ha a kutya hasa kemény és érzékeny, folyamatosan hány („még a vizet is kihányja”), általános állapota rossz, azonnal vigyük állatorvoshoz. Elzáródást okozhatnak idegen testek, lenyelt játékok, daganatok, illetve a vékonybelek önállóan is csavarodhatnak, egymásba türemkedhetnek. A pontos diagnózis felállításához röntgenvizsgálat, vagy hasi ultrahang szükséges lehet. Időben elvégzett műtéttel a bélcsavarodásos beteg jó eséllyel meggyógyulhat.

 

Bélsárrekedés.

 

Nem megfelelő minőségű takarmány, túl sok csont, stressz, csökkent folyadékfelvétel, a bélpasszázs lassulása a béltartalom besűrűsödését okozhatja. A bélsárürítés fájdalmas, erőltetett, vagy teljesen megszűnik, a beteg állapota leromlik. Folyadékterápiával, a béltartalom síkosításával, hashajtókkal, beöntéssel, kezelhető az állapot.

 

Heveny vékonybélgyulladás.

 

Heveny bélgyulladást több kórokozó is előidézhet. Leggyakoribb a parvovírus és a coronavírus okozta bélgyulladás, de baktériumok és paraziták is hasonló tüneteket produkálhatnak. A gyógykezelés során fontos a folyadékterápia, a hányáscsillapítás, a megfelelő diéta betartása.

 

Vastagbélgyulladás.

 

Kutyában vastagbélgyulladást okozhatnak paraziták, baktériumok, gombák, nyálkahártya sérülést okozó anyagok és kialakulhat allergiás alapon is. A székletürítés gyakran erőltetett, az ürített bélsár nyálkás, véres, laza szerkezetű. A pontos oki diagnózis felállítása után diétával, célzott terápiával a legtöbb esetben kezelhető.

 

Gyulladásos bélbetegség (IBD).

 

Ismeretlen okú, idült, hányással, véres-nyálkás hasmenéssel, lesoványodással járó vastagbélgyulladás. Pontos diagnózis csak az elváltozott bélszakasz szövettani vizsgálatával nyerhető. Megfelelő diéta, antibiotikumos kezelés és immunszupresszív szerek kombinációjával javulás érhető el.

 

A bűzmirigyek gyulladása.

 

A végbélnyílás mögött mindkét oldalon elhelyezkedő bűzmirigyek gyulladása kutyában gyakran okoz problémát. Ha a mirigyek tartalma nem ürül megfelelően, a tartalom besűrűsödik, a váladék pang. A beteg a végbéltájékot nyalogatja, a fenekén csúszkál, vakaródzik. A váladékot ilyenkor el kell távolítani, a mirigyek üregét kitisztítani. Bakteriális szövődmény esetén megfelelő antibiotikum kúrát kell alkalmazni.

bottom of page