top of page
Öregedés
 
 
 
 
 
 
 
 
Az öregkor az állatok között is különféle testi és lelki bántalmakkal jár, ámbátor nem tekinthetjük betegségnek. Viszonylag hosszabb ideig tartó folyamat, amelynek során a szövet legtöbb anatómiai jellemzője fokozatosan csökken. Ez a jelenség nem csupán a sejtek változásában, hanem méreteiben is megnyilvánul. Ahogyan az állat öregszik, úgy csökken izmaiban az izomsejtek száma és mérete. Ugyanez a helyzet a szövetet képző sejtek enzimaktivitásával is. Mindezek a jelenségek a szervezet tartalékainak lassú kimerüléséhez vezetnek. A szív teljesítménye és a vesék működése az öregedő kutyákban szélsőséges esetekben 30, illetve 50%-kal, az anyagcsere sebessége 20%-kal csökkenhet.
Fajtánként és egyedenként különbözik az az életkor, amelytől kezdve az öregedés jellemző tünetei jelentkezhetnek. A nagy termetű kutyák többnyire hamarabb öregednek, mint a törpék. Szobakutyákon úgy a 8-10. életév körül a következő változásokat észlelhetjük: a bőr rugalmassága és hőszabályozó képessége csökken, a szőrzet deresedik, ritkul, a szemlencse elhomályosul, izomsorvadás, fogkőképződés, foghullás következik be. Az emésztőszervek teljesítőképessége alábbhagy, a sebek nehezebben hegednek, lanyhul a mozgáskedv és az izomfeszültség, az állat aluszékonnyá válik, s a környezetben bekövetkező változásokhoz való alkalmazkodóképessége csökken, sőt teljesen meg is szűnhet. A feltételes gátlások meggyengülnek, illetve bizonytalanokká válnak (például a szükség visszatartását illetően). Az idős állat hajlamossá válik arra, hogy az új vagy szokatlan környezeti ingerekre kelletlenül, idegenkedve vagy egyáltalán ne reagáljon. Emlékezete meggyengül, intelligenciafoka hanyatlik.
Az idősebb kutya tehát nehezen viseli el a különböző stresszhelyzeteket, ezért a táplálékban, szokásokban, környezetben beálló hirtelen változásokat, ha lehetséges, jobb elkerülni. Az idősödő kutyát lehetőleg félévenként alaposan vizsgáltassuk meg állatorvossal, de éppen az előbb említett okok miatt - ha nincs kritikus állapotban az állat, vagy nincs szükség valamilyen műtétre - ezt lehetőleg otthon végeztessük! Gyógyításában ugyanis a legfontosabb tényező az otthoni "rutin", a megszokott étrend, gazdájának gyengéd együttérző gondoskodása.
Most pedig szóljunk röviden néhány olyan betegségről, amely főként az öregedő kutyákra jellemző. Nem mindegyik teszi lehetetlenné az ebet, és nem valamennyi súlyosbodik feltétlenül. Ezenkívül a legtöbb bajt - ha időben észrevesszük - legalábbis átmenetileg orvosolni lehet.
bottom of page