Parazitás betegségek 1
A parazita egy másik élőlényen vagy élőlényben, annak kárára élősködik. Ismerünk növényi és állati élősködőket. Növényi élősködők például a gombák. Állati paraziták az orsó-, a galandférgek, a tetvek, a bolhák stb.
Vannak külső és belső élősködők. A belső élősködők az egysejtűek, a galand- és az orsóférgek. Legtöbb fajuk az emésztőrendszerben él. Kártételük nem annyira a kutya elhullásában, mint inkább az állat lassú, nem megfelelő fejlődésében nyilvánul meg. Akadnak olyan bélférgek, amelyek szabad szemmel is láthatók a kutya székletében, mások viszont észrevehetetlenek.
A külső élősködők a kutya testének felületén élnek. A bolhák, kullancsok csak időszakosan, vérszívás céljából keresik fel a kutyát, majd elhagyják és különböző búvóhelyeken rejtőznek el. A tetvek, a rühatkák, a demodexatkák folyamatosan élősködnek az állaton. Az időszakos, külső élősködők sokkal gyakoribbak, mint az állandó paraziták.
A parazita életciklusa bizonyos mértékig a gazdaállattól, esetünkben a kutyától függ. Nem mindegyikük ártalmas: a jól gondozott eb parazitái a legtöbb esetben nem okoznak gyakran túlértékelik ezeket, mint a különféle betegségek okozóját. Egyes paraziták persze bizonyos körülmények között valóban okozhatnak betegséget. Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy nem mindegyik parazitával fertőzött állatban jelentkeznek frappánsan a tünetek.
A legtöbb élősködő csak egy bizonyos meghatározott fajú állatban él. Ezt fajlagosságnak nevezzük. A Demodex capis nevű atka például csak a kutya szőrtüszőjében élősködik. A kutyabolha viszont embert és állatot egyaránt megtámad.
A legtöbb parazita peték útján szaporodik. A pete az állat ürülékével kerül a külvilágra, ahol megfelelő hőmérséklet és nedvesség hatására lárva lesz belőle. A lárva azután tovább fejlődik. Aszerint, hogy ez a "fejlődés" miként történik, az élősködőket két csoportba osztjuk - vannak úgynevezett egygazdás és vannak köztigazdás élősködők. Egygazdás parazitáknál a lárva továbbfejlődése a szabadban történik, majd bizonyos idő múlva fertőzőképessé válik, s ha ilyenkor gazdaállatba kerül, ivarérett élősködő lesz belőle (pl. orsóféreg).
A köztigazdás élősködő "életútja" másként alakul. A petéből kikelt lárva hiába jut be a gazdaállat szervezetébe, ott elpusztul és nem fejlődik belőle ivarérett élősködő. Ezeknek a parazitáknak arra van szükségük, hogy a lárvák előbb-utóbb egy másik állatba, az úgynevezett köztigazdába kerüljenek, ott bizonyos fejlődésen menjenek keresztül, s ha ezután jutnak be a gazdaállatba, akkor válik csak belőlük ivarérett élősködő, ilyenek például a különféle galandférgek, amelyek köztigazdája a sertés, a szarvasmarha, a juh, sőt az ember is.
A parazitás fertőződést inváziónak nevezzük. Az élősködők főként tavasztól őszig fertőznek, mivel melegre és nedvességre van szükségük ahhoz, hogy petéik fertőzőképes lárvákká fejlődjenek. A fertőződés történhet szájon át, a bőrön keresztül, átoltás útján és végül méhen belül.
Az élősködők okozta betegségek sajátossága, hogy általában lassan alakulnak ki, s nemegyszer még az állatorvos előtt is bizonyos ideig rejtve maradhatnak. A paraziták táplálékot vonnak el a gazdaállattól, anyagcsere-termékeikkel mérgezik a szervezetét. Emiatt a fiatal kölykök a fejlődésben visszamaradnak, a kifejlett állatok lesoványodhatnak, ellenálló képességük nagymértékben csökken.
Vannak élősködők, amelyek a gazdaállat vérét vagy testnedveit fogyasztják. Nemcsak egyes vérszívó rovarok (bolhák, tetvek, kullancsok) károsítják ilyen formán az állatokat, hanem sokféle más élősködő is. A paraziták táplálékszerzésük közben kisebb-nagyobb sebeket okozhatnak egyes belső szervekben, például a bélcsatornában, ezeken keresztül baktériumok juthatnak a szervezetbe, amelyek azután megbetegedést okozhatnak.
Az ízelt lábú élősködők (kullancsok, bolhák) egy része nem csupán azzal károsítja a gazdaállatot, hogy időnként vért szív, hanem azzal is, hogy közben más élősködőket (babeziákat vagy vírusokat) vihet át az egészséges állatba.
Egyes állati élősködők megfertőzhetik az embert is, és súlyos, nemegyszer halálos betegséget okozhatnak.
A paraziták elleni sikeres harc kulcsa a megfelelő megelőzés, valamint a rendszeres ellenőrzés. Ha az általános napi gondozás során a tulajdonos figyelmen kívül hagyja bizonyos paraziták életciklusát, még akkor is gondjai támadhatnak, ha az élősdiek elleni gyógyszerezést akár naponta elvégzi. Amennyiben viszont megtanulja, hogy milyen paraziták léteznek és megismeri azok életciklusait, ez a körülmény segíti majd a megelőzésben. Azokon a helyeken, ahol sok kutyát tartanak együtt, különösen nagy súlyt kell helyezni a kennelhigéniára. Sok kennelben nagy gondot jelent például az ürülékek eltávolítása. Ehhez segítséget nyújthat a fertőtlenítőtartály, amely persze nem helyettesítheti a fekália elhordását.
A különböző rovarok ellen a korszerű szerekkel hatásosan védekezhetünk. A tapadós légyfogók is hasznosak, ha megfelelő helyre kerülnek - a kennelen belül. A tömeges megbetegedések elkerülését szolgálja a belső "lakóhelyek", valamint a kifutók rendszeres takarítása, fertőtlenítése, az ebek székletének vizsgálata, a bolhák, a rühatkák és a kullancsok irtása.
A védekezés másik fontos alapfeltétele, hogy idejében gyógykezeljük a bélférges ebeket. Ne várjuk meg, amíg az állatok erősen lesoványodnak vagy egy részük esetleg elhullik. A legkisebb gyanú esetén azonnal végeztessünk bélsárvizsgálatot, és ha kiderül, hogy a kutya fertőzött, gyógykezeltessük az állatot!
BELSŐ PARAZITÁK OKOZTA BETEGSÉGEK.
Orsóférgesség.
Okozó: orsóféreg (Toxocara canis). Tünetek: változó étvágy, gyakori hasmenés,a szőrzet fénytelenné válik, a has megduzzad. Védekezés: féreghajtó szerek, a higiéniai szabályok betartása.
Az orsóférgek életciklusa. A kutya lenyeli a Toxocara canis, az orsóféreg petéjét vagy lárváját (1): ezek a gazdaállat szöveteiben vándorolnak (2), és bejutnak a vesébe. Ha vemhes szuka fertőződik meg, akkor a vemhesség különleges körülményei által aktivizált lárvák többnyire behatolnak a magzat szöveteibe (3), és beveszik magukat annak bélrendszerébe. A kölykök születésük után is megfertőződhetnek ilyen élősködőkkel az anyatej révén (4). A felnőtt parazita petéi a kölykök és az anya ürülékével kikerülnek, s azok, amennyiben megeszik az ürüléket, ismét fertőzhetnek (5). Ha a lárvák nem maradnak a bélben, hanem kikerülnek a szabadba a széklettel, más gazdaállatot is találhatnak, melyben kifejlődhetnek és petéket rakhatnak le. Ezek nem jelentenek veszélyt, mivel csak rövid időt töltenek a gazdaállat külsején, amíg meg nem érnek.
Az orsóférgesség a kutya egyik leggyakoribb és legtöbb kárt okozó betegsége. Főleg a néhány hetes - tenyészetekben felnövő - kiskutyák fertőződhetnek vele.
Az orsóférgek 6-18 cm hosszú, merev, két végükön elhegyesedő, hengeres testű élősködők. Színük fehéressárga, illetve sárgásfehér. A nőstények petéket ürítenek, amelyek a kutya bélsarával kerülnek a külvilágra, ahol a petékből lárvák képződnek. A vastag burkú peték hosszú ideig életben maradhatnak, s a hőmérséklet-változásokkal szemben rendkívül ellenállóak. A lárvák szájon át kerülnek a kölykök bélrendszerébe.
Az orsóféreg lárvája vándorol a szervezetben. A vékonybélből a véna- és a nyirokrendszeren keresztül behatol a jobb szívfélbe, innen a tüdőartérián keresztül a tüdőbe. A tüdőből a légutakon keresztül kerül vissza a vékonybélbe és a test bármely részébe, idegrendszerbe, izomzatba, vemhesség esetén pedig a magzatba is eljuthat.
A kiskutyákat főleg szopós korukban fenyegeti a fertőződés veszélye, mert látszólag egészséges szukák is féreghordozók lehetnek, és testápolás közben a végbelük tájékára tapadt bélsármaradványokkal beszennyezhetik saját szőrzetüket, valamint csecsbimbójukat. Ilyenformán a kölykök könnyen orsóférgessé válhatnak, sőt az is előfordulhat, hogy a magzatok már a méhen belül fertőződnek.
A kutya bélcsatornájában kialakuló orsóférgek számuknak megfelelő súlyosságú, s többnyire mechanikai természetű elváltozásokat okoznak. A bél nyálkahártyája hurutossá válik, kipirosodik, itt-ott tűszúrásnyi vérzések keletkezhetnek. Ha sok az orsóféreg, eldugaszolhatják a bél üregét, ezáltal bélelzáródást okozhatnak. Ezek a férgek mérgező hatású anyagokat is termelnek, amelyek kellemetlen tüneteket válthatnak ki a kölykökben. Az erősen fertőződött kiskutyák növekedése lelassul, s ezáltal különösen fogékonyakká válnak a különféle vírusos betegségek iránt. Étvágyuk változó, gyakran van hasmenésük, székletükben, néha hányadékukban orsóférgek is találhatók. Szőrzetük borzassá, fénytelenné válik, ápolatlan benyomást keltenek. Hasuk gyakran megduzzad, lazán, ernyedten lelóg.
Bár az orsóférgesség ritkán halálos kimenetelű, ennek ellenére már az enyhébb fertőzés is komoly károkat okozhat a kölykökben, főként olyanformán, hogy rendszerint egy-egy állomány, illetve alom valamennyi egyedét érinti. Szerencsére a kölykök 4-5 hónapos korukon túl ellenállóképessé válnak az orsóférgekkel szemben; komolyabb invázió ilyen korban már nem fordul elő. Sőt ha netán orsóférgesek voltak, ekkorra már kikerülnek a szervezetükből ezek az élősködők.
Az orsóférgesség ellen kitűnő gyógyszerekkel rendelkezünk, bár a védekezést megnehezíti az a körülmény, hogy a peték a kémiai és hőhatásokra alig-alig reagálnak, elpusztításuk tehát nem könnyű. Általános tapasztalat, hogy például a szárazság sok petét elpusztít, de nem oldja meg végképp a problémát. A legtöbb fertőtlenítőszer ugyancsak hatástalan az orsóféregpetékkel szemben, főleg azért, mert a nőstény orsóférgek naponta több ezer petét termelnek, s ezek hosszú évekig megőrzik fertőzőképességüket.
Ostorférgesség
Okozó: ostorféreg (Trichuris vulpis). Tünetek: vastagbélgyulladás, soványság,vérszegénység. Védekezés: fokozott tisztaság, gyógyszeres kezelés.
A kiskutyák vastagbelében gyakran előforduló sárgásszürke színű 4,5-7,5 cm hosszú ostorféreg első kétharmada hajszálvékony, hátsó harmada vaskosabb. Több ezer petét is rakhat naponta, ezért aztán a kutyák egymást, sőt saját magukat is fertőzhetik.
A peték szájon át kerülnek az állatba, ahol a kikelt lárvák először a vékonybél nyálkahártyájába furakodnak, majd - fejlődésük későbbi szakaszában - a vastagbélbe jutnak, s mintegy 36 nap alatt válnak ivaréretté.
Az enyhe invázió tünetmentes. A gyakorlati tapasztalatok szerint az ostorférgek a bél nyálkahártyájába furakodva élősködnek ugyan, de ritkán idéznek elő bélhurutot. Csupán az elhanyagolt esetek, a rendkívül erős inváziók okozhatnak komolyabb gondot.
Ilyenkor vérömléses vastagbélgyulladás alakulhat ki: az állat lesoványodik, vérszegénnyé válhat.
A betegséget egyébként kizárólag a bélsár mikroszkópos vizsgálatával lehet megállapítani. A fertőződés rendszerint tömegesen, kennelben tartott kutyákon jelentkezik, éppen ezért a védekezés egyik legfontosabb része a rendszeres és alapos takarítás, fertőtlenítés. Az ólakat, az ólak falát, berendezési tárgyait többször, alaposan kell lemosni forró lúggal. Az ostorférgek gyógyszeres kezeléssel kihajthatók.
Kampós- vagy horgasfejű férgesség
Okozó: kampós- vagy horgas fejű bélféreg (Ancylostoma caninum, Uncinaria stenocephala). Tünetek: vérszegénység, halvány kötőhártya,híg - gyakran véres - bélsár, soványság. Védekezés: megelőzés, kennelhigiénia.
Viszonylag ritka betegség. Elsősorban kennelben tartott kutyák között fordul elő. A kampós- vagy horgas fejű férgek tulajdonképpen fonálférgek, s a vékonybélben élősködnek. Egy-két cm nagyságú, szürkésfehér, szürkésvörös paraziták. Petéket termelnek, amelyek a bélsárral kerülnek a külvilágra, és - köztigazda nélkül - fejlődésre alkalmas lárvákká alakulnak. Az eb leggyakrabban féreglárvával, illetve petével fertőzött eleség vagy ivóvíz útján betegedik meg. Ha kennelben tartott kutyákról van szó, a féreglárvák rendszerint az állat bőrén keresztül hatolnak be, majd hosszú vándorlás után megtelepednek és kifejlődnek a vékonybélben. Előfordulhat úgynevezett méhen belüli fertőzés is. Ilyenkor a vemhes állat lárvával fertőződik, amely a véráram útján bejut a magzatba. Az enyhébb fertőződéseknek nincs különösebb jelentőségük, nagyobb számú féreg jelenléte azonban - főként, ha fiatal ebekről van szó - súlyos tünetekkel járhat, amelyek összefüggésben vannak a bélférgek táplálkozási módjával. Ezek a paraziták ugyanis jól fejlett, gömbölyded fogszerű képletükkel a bél nyálkahártyájának egy-egy részét megsértik, és onnan vért szívnak. Helyüket állandóan változtatják, így a bél falán több sebet ejtenek. Eltávozásuk helye vérzik, szívásukkal is jelentős vérveszteséget okozhatnak, ezenkívül a nyálkahártya-sérülések baktériumos fertőződésekre nyújtanak alkalmat.
A tünetek: vérszegénység, halvány, súlyosabb esetben porcelánfehér kötőhártyák. A bélsár rendszerint híg, gyakran véres, az ebek visszamaradnak a fejlődésben, lesoványodnak, elerőtlenednek, esetleg elhullanak. Különösen a születés előtt fertőzött kölyköknél fordul elő, hogy a súlyos vérveszteség következtében olyan gyorsan elpusztulnak, hogy a betegség felismerésére nincs lehetőség.
A gyógyszeres kezelés minden esetben az állatorvos feladata! A tulajdonos dolga a megelőzés! A közösen tartott kutyák kenneleit tartsuk állandóan tisztán, így elkerülhetjük az újrafertőződést, illetve azt, hogy az ebek egymást megfertőzzék. Homokos, sáros területeken a lárvákat úgy pusztíthatjuk el, hogy a földet felszórjuk konyhasóval. A kennelek fertőtlenítését forró, lúgos oldattal végezzük.
A betegség leküzdésére ma már hatásos gyógyszerek állnak rendelkezésre. Egyes országokban a fertőződést újabban védőoltásokkal igyekeznek megelőzni.
A kampós fejű férgek az ember egészségére is károsak lehetnek, de ilyen esetek nagyon ritkán fordulnak elő. A lárvák áthatolnak az ember bőrén, és apró, vörös színű dudorokat, csíkokat, viszketést okozhatnak. Az ember egyébként sohasem a beteg kutyától, hanem a lárvákat tartalmazó területről fertőződik!