top of page

Máj

 

 

 

 

 

 

A máj funkciója nagyon sokrétű. Részt vesz a zsír, szénhidrát, fehérje anyagcserében, ásványi anyagokat és vitaminokat tárol. Az epe termelésén keresztül az emésztésben is szerepe van, hozzájárul az immunrendszer működéséhez. A máj nagy funkcionális kapacitással rendelkezik, regenerációs képessége nagy. A szerv megbetegedése esetén a tünetek sokfélék lehetnek. Sárgaság, étvágytalanság, hányás, hasmenés, hasvízkór, véralvadási problémák, fokozott fekélyképződési hajlam, idegrendszeri tünetek, nagy mennyiségű folyadékfogyasztás és sok vizeletürítés, mind-mind jelentkezhet.
A májbetegségek diagnosztikájában legfontosabb szerepe a vérvizsgálatoknak és a biopsziával nyert minta szövettani vizsgálatának van. Hasi ultrahanggal, a máj mérete, szerkezete, az epehólyag és esetleges kövek vizsgálhatók. A májbeteg kutyát a lehetséges oki terápián kívül megfelelő diétás táplálásban kell részesíteni, és a B vitaminok adása is szükséges lehet!
 
„…A májbeteg kutyát a lehetséges oki terápián kívül megfelelő diétás táplálásban kell részesíteni, és a B vitaminok adása is szükséges lehet …”
 
Toxikus anyagok által okozott májbetegségek.
A szervezetbe többnyire szájon át bekerülő anyagok bizonyos esetekben májkárosodást okozhatnak. Gombatoxinok, háztartási tisztítószerek, növény védőszerek, festékek, nehézfémek lehetnek a májkárosodás kiváltó okai. Bizonyos gyógyszereknek szintén van májsejt károsító hatása. Egyesek csak időleges májenzim emelkedését okoznak a vérben, mások súlyos heveny májelégtelenség lehet a következmény.
A máj fertőző eredetű gyulladása
A májat érintő fertőző kórokok közt leggyakoribb a kutya adenovírus által okozott májgyulladás. A baktériumok közül a Leptospirák a legfontosabbak, de a bél felől az epeutakon át, egyéb fajok károsíthatják a májat. Ritkán gombák illetve paraziták okozzák a problémát.
 
Krónikus májgyulladás.
Az idült májgyulladás során a szerv állományában gyulladás, elhalás, kötőszövet képződés figyelhető meg. A kiváltó okok nagyon sokrétűek lehetnek. Hosszú ideig fennálló enyhébb fokú májkárosodást okozó faktorok (fertőzések, vegyszerek, gyógyszerek, toxinok), a májat érintő nagyvérköri pangás, bizonyos fajták (Bedlington terrier, West-highland terrier) réztárolási betegsége, mind- mind krónikus májgyulladáshoz vezethet, de vannak esetek, amikor a kiváltó ok nem deríthető fel.

 

bottom of page