top of page

 Veseműködés

 

 

 

 

 

 

A veséknek számos fontos funkciója van. Ezek közül az egyik a szűrés és a méreganyagok kiválasztása, melyek a test anyagcserefolyamatai folyamán keletkeznek. A vesék szerepet játszanak még a szervezet vízháztartásának szabályozásában is. Fenntartják a vér összetételét és a vérnyomást a helyes szinten, illetve szabályozzák, hogy mennyi folyadék ürüljön ki a szervezetből vizelet útján, és mennyi folyadékot használjon fel újra a szervezet. Számos hormont termelnek, és az ásványokkal, kalciummal, foszforral és D vitaminnal együtt szabályozzák a csontok felépülését és bontását.

 

A vesék normál működése:

 

A veseartérián keresztül a vér vízzel és ásványi anyagokkal keveredve főleg melléktermékeket tartalmaz, melyek az étel feldolgozása és a test anyagcserefolyamatai által keletkeznek, és ily módon jutnak el a vesékhez. A veseartéria számos kis véredényre ágazik szét. Minden véredény vége egy filter (nefron), és egy gyűjtőcsatorna. A vesék ezen filterrendszereket nagy számban tartalmazzák, melyek a vesék legkülső részein találhatók, az úgynevezett vesekéregben. Csak a legkisebb részecskék jutnak át a filtereken a gyűjtőcsatornákba a vér nyomása által. Ezek az apró részecskék fontos tápanyagok és melléktermékek is egyszerre. A kis csatornák, az úgynevezett vesetubulusok a filterektől a gyűjtőcsatornákig futnak a vesék központjáig, a vesemedencéig. Ezek a tubulusok a vese középső részén találhatók, a vese velőállományában, és a víz illetve az értékes tápanyagok vérbe való felszívásáért, illetve a melléktermékek vesemedencébe való eljuttatásáért felelősek. A víz újrafelszívódása a melléktermékek koncentrációjának eredménye a vese velőállományában. A melléktermékek a vesemedencéből jutnak a húgyhólyagba a vesevezetékeken keresztül, koncentrált folyadék formájában. A folyadék tartalmazza az összegyűjtött melléktermékeket, és a húgyhólyagban tárolódik. Mikor az állat vizelési kényszert érez, a vizelet távozik a húgycsövön keresztül.

 

Proteinek és foszfor:

 

Az emésztőszervrendszerben a bevitt eledel által tartalmazott proteinek kis alkotóelemekre, úgynevezett aminosavakra bomlanak. Az emésztőszervrendszerből ezek az aminosavak feloldódnak a testben, és számos folyamatban használódnak fel. Más dolog mellett, elsősorban szükségesek a növekedéshez, az izomszövetek kifejlődéséhez, a hormontermeléshez, az új sejtek termeléséhez és a test fő funkcióinak fenntartásához. Azon aminosavak, melyek nem kerültek felhasználásra, vizeletté alakulnak, és a vese kiüríti őket. A vesék másik fontos feladata a foszfor szintjének fenntartása a vérben. A kalciummal együtt a foszfor az az ásvány, mely a csontok és a fogak legfontosabb alkotóeleme. A foszfor fontos szerepet játszik a test energiaellátásában és szükséges számos enzim megfelelő működéséhez. Ha a foszfor szintje túl magas, a felesleg vizelet útján távozik. Ha viszont szintje túl alacsony, akkor a vesék csak kis mennyiségű foszfort fognak kiválasztani.

 

Hólyag gyulladás:

 

A hólyaggyulladást leggyakrabban baktériumok okozzák. A hólyaggyulladás előfordulhat hím és nőstény állatok esetében is, de mégis gyakoribb a nőstények esetében. A kórokozók általában kívülről, a külső nemi szervek felől támadnak, és jutnak el a húgycsőbe és a húgyhólyagba. A vizelet általában steril, ami azt jelenti, hogy nincs benne baktérium. Ha a kórokozók utat találnak a hólyaghoz, általában kimosódnak a következő alkalommal, mikor a kutya vizeletet ürít. A hólyaggyulladás esetén egy speciális szituáció áll fenn.

- vizelés után felesleg marad a hólyagban. Ez ideális a baktériumok számára a fennmaradáshoz és a szaporodáshoz. A végeredmény hólyaggyulladás, melyet akár a húgykő, vagy homok is okozhat.

- egy abnormálisan fejlődött húgyhólyagfal, vagy egy helytelenül funkcionáló keresztcsonti ideg is okozhat hasonló tüneteket.

- húgykő vagy homok jelenléte a hólyagban. A baktériumok könnyen szaporodnak a kövekben és a homokban. A kő és a homok általában károsítják a hólyag falát, lehetővé téve a baktériumok számára a minél gyorsabb szaporodást. A hólyag falának károsodását a vizeletben található vér jelzi.

 

Jelek:

A hólyaggyulladástól szenvedő állatok abnormális vizelési viselkedést vesznek fel. Gyakran vizelnek, vagy próbálkoznak, túl sok vizelet ürítése nélkül (néha fájdalmak árán). A vizelet lehet normális, de lehet zavaros vagy véres is. A nőstény állatok gyakran nyalogatják nemi szerveiket, és ezen felül még váladékozás is megjelenhet. Az állat általánosságban véve nem beteg, tehát nincs láza és normálisan táplálkozik és iszik is.

 

bottom of page