BETEGSÉGEK
Néha sokat számít a felismerés, ha esetleg kedvencünkkel valami gond van.
Ebben a menüben orvosi oldalakról gyűjtöttem össze az adatokat, hogy könnyebb legyen a betegségekben eligazodni azokat felismerni.
És ezt szeretném HANGSÚLYOZNI!!!
A menü a felismerést hivatott segíteni, ha kedvenceddel vmi egészség ügyi gond adódna, vidd el MINDENKÉPPEN állatorvoshoz!!!.
A kép egy gyűjtő oldalra visz, ahhol állatorvosi rendelőket találsz, illetve kereshetsz.
Szembetegségek
Csakúgy mint nekünk, állatainknak is egyik legfontosabb érzékszerve a szem. A látásban történt károsodás, netalántán teljes vakság nagyban megnehezíti az állat és a gazda hétköznapjait, úgyhogy ismerje meg a lehetséges betegségeket, reagáljon rá gyorsan ha a szükség úgy hozza.
A fül betegségei
A kutyák leggyakoribb betegségeinek egyike.
A kutyákat hajlamosítja a betegségre a hallójárat szűk, szőrrel erősen benőtt volta, ezért gyakori, pl. uszkárokban.
Hajlamosító ok az is, hogy a nagy, lelógó fülük a külső hallójáratot állandóan takarja, annak szellőzését, mechanikus öntisztulását gátolja, ezért gyakori a betegség spánielekben, bassetekben.
Légcső szükület
Főleg kistestű fajtákban gyakori probléma a légcsőszűkület, de időnként nagyobb testű kutyákban is előfordul. A légcső szűkülete lehet veleszületett és szerzett probléma, érintheti a légcső teljes hosszát, gyakrabban annak csak egy szakaszát. A légcsőszűkülettel
A szív betegségei
Kutyában a szívbetegségek lehetnek veleszületettek és szerzettek. A veleszületett szívbetegségek már az újszülött állatban megtalálhatók, az elváltozás jellegétől függően klinikai tünetekben is megnyilvánulnak. Kialakulásuk hátterében genetikai, fertőző okok, a vemhes szukát ért toxikus hatások lehetnek.
Cushing kór
A betegség alapvetően a mellékvesekéreg glükokortikoid hormonok kóros és krónikus felszaporodását jelenti. Egészséges kutyában az agyalapi mirigy termeli az ún. ACTH nevű hormont, ami a mellékvesekéreg glükokortikoid nevű szteroid hormonjának termelését indukálja. A glükokortikoid a szervezet számos szervrendszerének funkciójára hat.
Porckorong sérv
A csigolyatestek csontos felületei közt egy kis párnaszerű képlet a porckorong teremt rugalmas kapcsolatot. A porckorong egy rostos külső részből és egy puhább belső magból áll. Az évek során a külső réteg degenerálódik, majd akár spontán vagy trauma hatására átszakad, a belső mag a gerinccsatorna felé kimozdul, és ott a gerincvelőt illetve a kilépő idegeket összenyomja.
Epilepszia
Az egyik leggyakoribb idegrendszeri betegség kutyában, mely jellegzetes görcsrohamokkal jár. Bizonyos fajtákban örökletes, más esetekben az idegrendszer korábbi károsodása után jelentkezik és előfordul, hogy a kiváltó ok ismeretlen.
A pajzsmirigy funkciózavarai
A hormonális megbetegedések szinte hasonló gyakorisággal tapasztalhatóak háziállatainknál is, mint embereknél. Ezek közül a pajzsmirigy rendellenességei a leggyakoribbak közé tartoznak.
Kutyánál és macskánál egyaránt előfordulhat a pajzsmirigy alulműködése (hypothyreosis) és túlműködése (hyperthyreosis) is, melyeknek hátterében veleszületett enzimhiány, nem megfelelően kifejlődött pajzsmirigy, gyulladások, ritkán jó és rosszindulatú daganatok, igen ritkán jód hiány állnak. Leggyakrabban azonban ismeretlen marad az ok.
Prosztata problémák
A jóindulatú prosztata megnagyobbodás a 6 évesnél idősebb kan kutyák leggyakoribb prosztata problémája. A folyamat hátterében hormonális hatások állnak. A beteg kutya vizeletürítése erőltetett, a vizelet véres lehet, a tapintásos vizsgálat során a mirigy szimmetrikusan megnagyobbodott, nem fájdalmas.
Emlődaganatok
Az állatorvosi onkológia az állatok daganataival, rákos megbetegedéseivel foglalkozó tudományág, és egyben a daganatos állatok gyógyításával foglalkozó szakterülete az állatorvoslásnak. Önálló szakterületté válását két tényező indokolta, az egyik a daganatos állatok számának növekedése, a másik a fokozódó igény az állattartók részéről a daganatos állatok gyógyítására, kezelésére.
Eleség allergia
A táplálék által okozott allergia az atopiahoz hasonlóan a kutyák kb. 10%-át érinti. Általában 1 éves kor alatt jelentkezik, megjelenése nem köthető szezonális allergénekhez. A bőrtünetek nagyon változatosak lehetnek, a hallójárat gyulladásától egészen a testszerte jelentkező kipirosodott viszkető bőrig.
Álvemhesség
Szukákban a két tüzelés közti időszakban jelentkező állapot, mely az emlők duzzanatával és a tejtermelés megindulásával és a viselkedés megváltozásával jár.
Allergia
Viszketéssel járó bőrbetegség, ami a szervezet belélegzett vagy kontakt allergénekkel szembeni túlérzékenységi reakciója miatt alakul ki. A betegek leggyakrabban lábvégeiket harapdálják, nyalogatják. A szakirodalom szerint a kutyák akár 10%-a is érintett lehet, leginkább terrierekben és retrieverekben fordul elő.
Kisállat biztosítás
Lehet, hogy kiskedvencének pont az Ön elsősegélyére van szüksége? Már néhány egyszerű elsősegély módszerrel is életmentő ellátásban részesítheti kedvencét, mielőtt a kisállat klinikára kerülne.
Kedvenc macskájával vagy kutyájával bizony előfordulhatnak váratlan balesetek, sérülések. Ilyenkor az orvosi ellátás előtt, szükségessé válhat az állat helyzetének stabilizálása.
Mérgező növények
Alapjában véve minden növény mérgező - kérdés, hogy kinek mennyire! Elsősorban bizonyos madarak és rovarok még az ember számára halálos mérgekkel szemben is immunisak. Kutyáinkról ugyanez nem mondható el, így rájuk nekünk, embereknek kell vigyázni.
Parvóvírus
Főleg a fiatal kutyák lázas általános tünetekkel, erőteljes hányással, véres hasmenéssel, kölyökkutyában esetenként szívizomgyulladással járó magas mortalitású (elhalálozási arányú) betegsége.
Mindenütt előfordul, a kutyák egyik igen gyakori betegsége.
Szopornyica
A szopornyica a kutya és a rokonai hevenyen lezajló, néha azonban elhúzódó, lázas betegsége, amely főként a légutak és egyéb nyálkahártyák hurutjában, valamint idegrendszeri és ritkábban bőrkiütéses tünetekben nyilvánul meg.
A betegség Európában már a XVIII. második fele óta ismert.
Corona vírusos májgyulladás
A kutya coronavírusa főleg fiatal kutyákban okoz hasmenést, de ritkán felnőtt kutyák is megbetegedhetnek.
A betegek étvágytalanok, vízszerű hasmenésük van, gyakran hánynak, kölyökkutyákban a hasmenés rövid idő alatt kiszáradáshoz vezethet.
Fog és szájüreg
Nagyon gyakoriak, főleg kölyköknél, a fogak, a szájüreg, a nyelv és a pofa sérülései. Részben szertelen játékukkal, rágcsálásukkal okozhatnak bajt, de néha a felnőtt kutyák is túllőnek a célon figyelmeztető, fegyelmező gesztusaikkal. A nem megfelelő tartás is vezethet sérüléshez: ha sokáig egyedül van a kutya, vagy bezárják, láncra kötik, menekülési kényszere miatt vas, fém, beton vagy kő rágásával tehet kárt magában.
Az emésztőrendszer
Az emésztőszervrendszer megbetegedése esetén a három legjellemzőbb tünet a hányás, a hasmenés, vagy éppen a bélsárürítés hiánya. Fontos tudni, hogy heveny vagy idült megbetegedéssel állunk e szemben, illetve el kell dönteni, hogy önállóan az emésztőcső betegedett-e meg vagy egyéb más szervrendszer megbetegedése is fennáll.
Mycoplasma
Az utóbbi években a színvonalas kutyatenyésztés térhódításával egyre komolyabb értéket képvisel egy-egy kutyakölyök, és a legígéretesebb párosításért hajlandók ma már ezer meg ezer kilométert megtenni a kutyatulajdonosok. Egyre elterjedtebbek a tüzelés során, a szukán elvégzett, a fedeztetés optimális időpontjának meghatározását célzó vizsgálatok, és a tenyészkanok spermatológiai vizsgálatai is.
Szőrproblémák
Amikor egy kutya folyamatosan vakarja vagy nyalja magát, az pont olyan irritáló tud lenni, mint amikor valaki végighúzza a körmét egy iskolatáblán. De ne hibáztasd ezért a rossz szokásáért szegény kutyádat – valószínűleg valamilyen bőrproblémája
Kutyák és macskák daganatos betegségei
Kutyáknál és a macskáknál csakúgy, mint az emberek esetében, igen gyakran találkozunk daganatos, rákos megbetegedésekkel . A daganatok nagyon sok esetben, idejében felfedezve, a jól gyógyítható betegségek közé tartoznak. Cikkünkben összefoglaljuk a daganatok diagnosztikáját, és ismertetjük a kezelések lehetőségeit.
Enyhe lázzal, köhögéssel, a felső légutak hurutjával járó fertőző betegség, amelyet az 1-es szerotípusú kutya-adenovírus (CAV-1) idéz elő. A betegség világszerte előfordul, klinikai tünetekkel járó formában azonban többnyire csak fiatal, még nem immunis kutyákban látjuk.
Leptospirosis
A kutyák leptospirosisa világszerte előfordul. Előidézé
sében főként a L. canicola és a L. icterohaemorrhagiae játszik szerepet.
A betegség világszerte előfordul, nálunk is régóta ismert.
Veszettség
A veszettség heveny, ritka kivételtől eltekintve halálos lefolyású, vírus okozta agy- és gerincvelőgyulladásban megnyilvánuló betegség, amely az állatokban és emberben egya
ránt előfordul.
Kennelköhögés
Összetett kóroktanú betegség, melynek okozói egymást segítve alakítják ki a kórképet (Kutya adenovírus 2, Parainfluenzavírus 3, Reovírus 1-2, Bordetella bronchiseptica, Pasteurella multocida).
A bolha
Sok kellemetlenséget okoznak kedvenceinknek vérszívásukkal a bolhák, nem is beszélve a bolhanyálban lévő hapténre kialakuló allergiáról. A kutya-, de főleg macskabolha emberből is képes vért szívni és vírusok, baktériumok, féregpeték mechanikus terjesztői is lehetnek.
Lyme kór
Az egyik kullancs által terjesztett betegség a Lyme-borreliosis (Lyme-kór), amelynek kórokozója egy Borrelia baktérium. A kórokozó képes megbetegíteni a házi és a vadon élő emlősállatok és madarak széles körét, valamint az embert is, ezért a betegség zoonosisnak tekintendő.
Babeosis
Napjaink gyakori és veszélyes, sokszor sajnos végzetes
betegsége a kullancsok által terjesztett babesiosis.
A kullancs nyálában lévő kórokozót (Babesia canis)
Ostor féreg
Ez a bélféreg kifejlett állapotában 3-5 cm hosszú. Az ostorféreg fertőzés szintén szájon át történik, elsősorban szennyezett étel vagy ital, illetve talajszemcsék által.
Kampós-vagy horgasfejű féreg
A kampósférgek a vékonybélben telepszenek meg és vért szívnak. A kutyák szájon át vagy a bőrön keresztül fertőződhetnek meg. Bőrön keresztül az emberek is megbetegedhetnek.pósférgek a vékonybélben telepszenek meg és vért szívnak. A kutyák szájon át vagy a bőrön keresztül fertőződhetnek meg. Bőrön keresztül az emberek is megbetegedhetnek.
Fogproblémák
Egy kutyának 42 foga van: 12 metszőfog, 4 szemfog, 16 előzápfog, 10 zápfog. Minthogy a fogak nem egyforma munkát végeznek, felépítésük eszerint különbözik.
L2-HGA
A betegséget elõször emberben írták le, amelynek oka egy meghatározott kromoszómán (14q22.1) található gén mutációjának az eredménye.
Galant féreg
A galandférgek fejlődéséhez köztigazda szükséges. A férgek a fejükön található szívókával, horgokkal rögzítik magukat a vékonybél falán, és ízeket.
A Dipylidium caninum az uborkamag-képű galandféreg a leggyakoribb galandférge a kutyáknak. Köztigazdája a bolha.
Idegrendszeri betegségek
Népiesen nyavalyatörésnek hívják. Idegrendszeri bántalom, amely eszméletvesztéssel és merev-, illetve rángógörcsös rohamokkal jár. Enyhébb esetben a normális egyensúly hirtelen megbomlik, a kutya megtántorodik, támolyogni kezd, lerogy, majd oldalt dől.
A cukorbetegség a hasnyálmirigy megbetegedése miatti túlzottan magas vércukorszint okozta betegséget jelent. A hasnyálmirigy egy kicsi, de létfontosságú szerv a gyomor közelében.
A hasnyálmirigy számos funkciót ellátó szerv. Az általa termelt emésztőenzimek révén részt vesz a táplálék bélben történő emésztésében, másrészt a véráramba különböző hormonokat választ ki.
A veséknek számos fontos funkciója van. Ezek közül az egyik a szűrés és a méreganyagok kiválasztása, melyek a test anyagcserefolyamatai folyamán keletkeznek.
Öröklődő fejlődési rendellenesség: a kutya szájpadlása középvonalban kettéhasadt.
A kutya farka izmos, mozgékony, de kényes testrész, rajta harapás, ajtórésbe szorulás, esés következtében zúzódások, sebek keletkezhetnek.
Olyan ízületi betegség, amelynek folyamán a csont ízületi felületét borító porc degenerálódik. Ez az állapot többnyire fájdalommal és sántasággal jár.
Leggyakrabban a kis termetű fajták (pl. yorkshire terrier) egyedein észlelhető, de - ritkábban - nagyobb testű kutyákon is előfordulhat.
A kutya karmai - különösen azok, amelyeket túlnőni hagyunk - gyakran letörhetnek. Bár ez a sérülés viszonylag jelentéktelen, ahhoz azonban elég fájdalmas lehet, hogy sántaságot okozzon.
A parazita egy másik élőlényen vagy élőlényben, annak kárára élősködik. Ismerünk növényi és állati élősködőket. Növényi élősködők például a gombák.
..Okozó: Trichinella spiralis. Tünetek: magas láz, bágyadtság, étvágytalanság, nyálkás vagy véres hasmenés, sötétvörös vizelet, hasi fájdalmak. Védekezés: a nyers sertés- és vaddisznóhús-készítmények etetésének elkerülése!
..Okozó: coccidiumok. Tünetek: nyálkás, véres széklet, krónikus bélhurut, étvágytalanság, levertség, vérszegénység.
Védekezés: a környezet tisztán tartása, fertőtlenítés, gyógyszeres kezelés.
Okozó: kullancsfajok. Tünetek: a csípés helye rendszerint vörösés duzzadt.
A kullancs szemmel észlelhető. Védekezés: rovarirtó használata a ...tása.
Az a jelenség, amidőn a szervezet vízkiválasztása meghaladja a felvett vízmennyiséget.
Betegség idején például a folyadékvesztés egyik általános oka, hogy a felvett víz mennyisége nem éri el a szervezet napi szükségletét.
Öregedés
Az öregkor az állatok között is különféle testi és lelki bántalmakkal jár, ámbátor nem tekinthetjük betegségnek. Viszonylag hosszabb ideig tartó folyamat, amelynek során a szövet legtöbb anatómiai jellemzője fokozatosan csökken.
A kutya szemlencséjében egész életén át folyamatosan új rostok képződnek. Amikor ezek kialakulnak, a régiek összenyomódnak, és a lencse közepe felé tolódnak. Ezzel a lencse sűrűsége állandóan fokozódik.
..Eléggé gyakori jelenség, illetve betegség, amelynek lényege az, hogy egyes ebek képtelenek beállítani egyensúlyukat a gépkocsi mozgása szerint.Általános tapasztalat, hogy a legtöbb kutyakölyök könnyen és gyorsan alkalmazkodik az autóban való utazáshoz - kifejezetten szereti a kocsikázást -, sok eb azonban képtelen erre.
A fogyatékos kutyákkal kapcsolatban egészen napjainkig az volt az általános vélemény, hogy a vak, süket vagy esetleg valamelyik vég...
Az emésztőrendszer betegségei.
A kutya emésztőrendszere a táplálék felvételére és továbbítására, emésztésre, a tápanyagok felszívódására és a meg nem emésztett salakanyagok kiürítésére szolgál. Az emésztőszerv a szájnyílással kezdődő cső, amely a végbéllel ér véget.
Papillomatosis
Bevezetés:
Fiatal kutyákban, főleg ha általános védekezőképességük nem működik rendesen nem ritka probléma, hogy a száj nyálkahártyáján fehér színű kisebb-nagyobb ....
Olyan duzzanat, amelyet a bőr alatt összegyülemlő vér okoz. Leggyakrabban a vizsla, a spániel és a véreb fülén fordul elő, de a test egyéb részein is létrejöhet...
Ez a rendellenesség gondot jelent mindenütt, ahol kutyát tenyésztenek. Arról van szó, hogy a herék a magzati korban a hasüregben fejlődnek, és normális esetben innen ereszkednek le a herezacskóba...
◄
1 / 1
►