top of page

A szív betegségei

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kutyában a szívbetegségek lehetnek veleszületettek és szerzettek. A veleszületett szívbetegségek már az újszülött állatban megtalálhatók, az elváltozás jellegétől függően klinikai tünetekben is megnyilvánulnak. Kialakulásuk hátterében genetikai, fertőző okok, a vemhes szukát ért toxikus hatások lehetnek. Fontos a korai diagnózis, melynek során el kell dönteni, hogy a beteg élete egy esetleges sebészi beavatkozással megmenthető, vagy menthetetlen és eutanáziára van szükség. A szerzett szívbetegségek jellemzően középkorú vagy idősebb kutyákon jelentkeznek. A betegek fáradékonyak, nem szívesen sétálnak, nehezített légzés, köhögés jelentkezhet. Gyógykezelés nélkül a szív nem tudja pumpafunkcióját ellátni, végső soron a keringés összeomlik. Az általános klinikai vizsgálaton kívül a mellkas röntgen vizsgálata, a szív ultrahangos vizsgálata, EKG és vérnyomásmérés segít a pontos diagnózis felállításában. Megfelelően beállított gyógyszerekkel a szívbeteg kutya élete évekkel meghosszabbítható
 

 
Krónikus szívbillentyű elváltozások.


A kutyában előforduló szívbetegségek közül az egyik leggyakrabban diagnosztizált kórkép. Elsősorban a kis és közepes testű, idősebb egyedeknél tapasztalható. A kórkép különböző súlyosságú fokozatokban jelentkezik. Az elváltozások leggyakrabban a bal kamra és a bal pitvar közt található kéthegyű billentyűn láthatók, de előfordulhat a jobb oldalon, a háromhegyű billentyűn is. A hibásan záródó billentyűk miatt a szív csak többletmunkával képes áramoltatni a vért, a bal pitvar kitágul, a bal kamra fala pedig megvastagodik. További következmény hogy a tüdőben pangás, tüdővizenyő jön létre. Jellemző tünet a kora hajnali köhögés, fáradékonyság nehezített légzés. Súlyos tüdővizenyő kialakulásakor a köhögés állandósul. Az enyhe és közepes tüneteket mutató betegek gyógykezeléssel még évekig élhetnek, de a súlyos esetek túlélése sajnos csak néhány hónap.


A kutyák dilatatios cardiomyopathiája.


Elsősorban a nagytestű kutyák fiatal vagy középkorú egyedei betegszenek meg. A betegség oka nem teljesen tisztázott, karnitin hiány, illetve örökletes faktorok lehetnek a háttérben. A kórfolyamat során a szív üregei kitágulnak, a szívizomzat elvékonyodik, összehúzódó képessége csökken, emiatt a normál pumpafunkcióját nem tudja ellátni. Az így kialakuló szívelégtelenség miatt a testüregekben savó halmozódik fel, a végtagokon és a has alján vizenyő alakul ki, köhögés, nehezített légzés, testsúlycsökkenés figyelhető meg. Röntgen, ultrahang és EKG vizsgálattal pontos diagnózis állítható fel. A még időben diagnosztizált egyedeknél megfelelő gyógykezeléssel néhány éves túlélés várható, a súlyos tüneteket mutató kutyáknál a kórjóslat rossz.

bottom of page