Az emlődaganatokról
Az emlődaganat a leggyakoribb daganattípus nőstény kutyákban. Bizonyos fajták különösen veszélyeztetettek: spániel, németjuhász, uszkár.
A korai ivartalanítással az emlődaganatok kialakulásának esélye nagymértékben csökkenthető:
1: az emlődaganatok kialakulásának esélye 0.05%, hogyha a műtét az első ciklus ELŐTT történt
2: az emlődaganatok kialakulásának esélye 8%, hogyha a műtét az első ciklus UTÁN történt
3: az emlődaganatok kialakulásának esélye 25%, hogyha a műtét a harmadik ciklus UTÁN történt
(Forrás: Schneider et al. Factors influencing canine mammary tumor development and postsurgical survival. J Natl Canc Inst 43;1249-1261 1969)
A harmadik tüzelés utáni ivartalanítással már nem tudjuk befolyásolni az emlődaganatok későbbi kialakulását.
Az emlődaganatok fele arányban jó-, fele arányban rosszindulatúak. A jóindulatú daganatokra jellemző, hogy lassabban nőnek, nem képeznek helyi, ill. távoli áttétet, környezetükhöz nem kapaszkodnak hozzá, nem hajlamosak kifekélyesedésre. A rosszindulatúak gyorsabban nőnek, más emlőtelepekben, a helyi nyirokcsomókban hamar, majd távoli áttéteket képeznek. A távoli áttét első számú helye a tüdő, ritkábban a máj, lép, csontok. A rosszindulatú daganatok sokszor a környezetükhöz kapaszkodnak, gyakori az emlők másodlagos gyulladása, ill. hajlamosak kifekélyesedni.
A gyógykezelés egyedüli, járható útja a sebészi eltávolítás. A kemoterápiás szerekre a kutyák emlődaganatai nem jól reagálnak, esetleg a sebészi út kiegészítéseként lehet igénybe venni. A sebészi eltávolítás döntése előtt azonban több kérdés is mérlegelendő. Az állat kora, általános állapota, más jelenlévő betegségek, így az altatás kockázati tényezői, illetve a daganat stádiumba sorolása alapján a becsült várható túlélési idő. A daganatos beteg stádiumba sorolása 3 pont alapján történik: a daganat mérete, a helyi, nyirokcsomó áttétek, és a távoli áttétek megléte alapján.
Az operáció eldöntéséhez a következő vizsgálatok jöhetnek szóba:
Általános vérkép- és vérbiokémiai vizsgálat: az altatás kockázatát lehet becsülni, egyéb betegségek meglétét lehet igazolni, illetve bizonyos paraméterekből a rosszindulatúság fokára lehet következtetni, melyek mind hozzájárulnak a döntés meghozataláhozTüdőröntgen: a távoli tüdőáttétet mutatja ki. A vizsgálat érzékenysége 70-80 %-os (tehát 70-80 %-ban mutatja ki a tüdőáttétet).Hasi ultrahang vizsgálat: a hasi szervek érintettségét lehet vele kimutatni.
Összességében elmondható, hogy minél korábban van diagnosztizálva, és minél korábban van sebészileg eltávolítva egy emlődaganat, annál nagyobb az esély a gyógyulásra, az áttétek megelőzésére. Tehát, amint észreveszünk egy csomót bármelyik emlőben, ne várjuk meg mi lesz a sorsa, hanem minél korábban mutassuk meg állatorvosnak. Ha egy daganat érezhető, minél korábban el kell távolítani az adott emlőtelepet, a helyi nyirokcsomóval együtt. Ha több daganatos góc is van, lehetőség van az egész tejléc eltávolítására, akár mindkét oldalon (a két oldal műtétje között 1 hónapot várni kell). Ha távoli áttétek találhatók, illetve ha több emlőtelep is súlyosan érintett, a műtét szükségessége megkérdőjelezhető, hiszen az állat élettartama valószínűleg nem hosszabbítható meg az operációval.