top of page

Folyadékvesztés

 

 

 

 

 


 

 

 

Az a jelenség, amidőn a szervezet vízkiválasztása meghaladja a felvett vízmennyiséget. Betegség idején például a folyadékvesztés egyik általános oka, hogy a felvett víz mennyisége nem éri el a szervezet napi szükségletét. A víz folyamatosan kiürül a vizelettel, a széklettel, a respirációs gázokkal, s bizonyos testfelületekről kipárolog, bár a kutyánál csupán csekély mértékben. Folyadékvesztés léphet fel még olyan állapotban is, amely fokozott vízveszteséggel jár (hányás, hasmenés stb.). A láz is növeli a szervezet vízigényét.

Bár a folyadékvesztés abban a pillanatban megkezdődik, amikor a szervezet vízleadása meghaladja a vízfelvételt, jelei egészen addig nem ismerhetők fel, amíg a vízhiány el nem éri a testsúly 4%-át. Ha a kutyán folyadékvesztés jeleit észleljük, feltehetően állatorvosi beavatkozásra van szükség.

A folyadékvesztés tünetei: a bőr csökkent rugalmassága, a száj és a szem nyálkahártyájának szárazsága, beesett szemek.

A folyadékvesztés enyhébb formáját és az azzal járó ionegyensúly hiányát úgy korrigálhatjuk, hogy megitatjuk és megetetjük a kutyát. Súlyosabb esetben, vagy olyan betegségeknél, ahol az állat nem fogadja el a folyadékot, az állatorvos a bőr alá vagy intravénásan, egyenesen a véráramba juttatja a megfelelő összetételű és steril folyadékot.

bottom of page